Koda AV703+SW500

Tani zestaw 5.1 Kody, który z racji wyposażenia w pasywny subwoofer idealnie współpracuje z amplitunerami z DVD tego producenta.

Tani zestaw 5.1 Kody, który z racji wyposażenia w pasywny subwoofer idealnie współpracuje z amplitunerami z DVD tego producenta.

Koda AV703+SW500

Koda AV703+SW500

Zestaw 6 kolumn do kina domowego zawierający subwoofer bez własnej końcówki mocy to nieczęsto spotykana konfiguracja. Koda ma taki komplet w ofercie jako dodatek do amplitunera z DVD o symbolu DRA610 v2. Jak wynika z otrzymywanych przez nas listów, ten przebojowy produkt amerykańskiego producenta ma wielu zwolenników wśród naszych czytelników. Często natomiast padają pytania o dobór odpowiednich kolumn. Zestawów do kina domowego jest oczywiście wiele, trzeba jednak pamiętać, że combo Kody nie ma wyjścia na aktywny subwoofer. Można go podłączyć, korzystając z wysokopoziomowych złączy kolumny basowej (o ile oczywiście taki posiada).

Opisywane kolumny są sprzedawane oddzielnie lub w zestawie z DRA610. Są to tanie modele, które wybierze wiele osób będących na początku swojej drogi ze sprzętem audio i kinem domowym. Zestaw składa się z podłogowych zespołów głośnikowych wyposażonych w przetwornik średnioniskotonowy oraz kopułkę wysokotonową, kolumny centralnej z 3 przetwornikami oraz podstawkowych kolumn surround. Do tego dochodzi także niewielki subwoofer pasywny z głośnikiem basowym promieniującym w stronę podłoża. Otwór bas refleksu zajmuje centralne miejsce na przedniej ściance kolumny basowej. Do testu otrzymaliśmy kolumny w modnej wersji srebrnej. Jakość wykonania skrzynek jest przeciętna, ale też za te pieniądze cudów oczekiwać nie sposób. Obudowy wykonano z płyty wiórowej, którą polakierowano na kolor srebrny. Wydaje się nam, że inne wersje kolorystyczne prezentowałyby się szlachetniej. Tanie materiały i srebrna farba nie sprawiają najlepszego wrażenia. Maskownice są szare, a po ich zdjęciu można zobaczyć czarne membrany przetworników. Oprócz kolumn przednich, które mają dobre gniazda głośnikowe w postaci metalowych zakrętek, reszta inwentarza została zaopatrzona w plastikowe zaciski sprężynkowe. Subwoofer nie ma żadnych regulatorów, co jest rzeczą zrozumiałą przy braku własnego wzmacniacza. Nasz testowy 32-calowy telewizor Sony, który towarzyszył Kodzie, zdradzał objawy niekorzystnego wpływu bliskości kolumn na pracę kineskopu. Kolumny główne wytwarzają silne pole magnetyczne, które zakłóca pracę telewizora. Warto o tym pamiętać i nie umieszczać kolumn bezpośrednio w jego pobliżu. Zestaw podłączyliśmy do amplitnera/DVD Kody, który najczęściej będzie towarzyszył opisywanym kolumnom. Brzmienie mile nas zaskoczyło. Podłogówki są niewielkimi konstrukcjami, które nie sięgają głębin basu i wcale do takich wyczynów nie aspirują. Od tego jest subwoofer, który bardzo dobrze zestrojono, nie stawiając na efekciarski dudniący bas, lecz na szybkość przekazu. System Kody jest przeznaczony do mniejszych pomieszczeń. Najlepiej sprawdzi się w pokojach mających ok. 16 m2. Powierzchnia 20 m2 także go nie przestraszy, jednak wtedy basu będzie nieco mniej, co nie każdemu kinomanowi się spodoba. Kolumny zaskakująco dobrze, zważywszy na cenę, radzą sobie z wyrównaniem poszczególnych podzakresów. Soprany nie szeleszczą i nie dominują nagrań. Są mocno zaakcentowane, lecz dochodzą tylko do granicy, powyżej której dźwięki krzywdziłyby uszy słuchacza. Podobnie średnica - jest wyraźna i mocno zaakcentowana, jednak trzymana w ryzach.

Koda AV703+SW500

Bas kolumn głównych jest raczej skromny i operuje w górnym zakresie. Jest to przemyślane zagranie, bo subwoofer wypełnia dźwiękiem pasmo poniżej możliwości przetwarzania kolumn przednich. Tylne kolumienki surround grają dźwiękiem bardzo kierunkowym. Warto umieścić je w większej odległości za słuchaczem i poeksperymentować z ustawieniem. Kierunek promieniowania na zewnątrz pola, w środku którego zasiada odbiorca, wydaje się dobrym pomysłem. Tylna ściana dźwiękowa zyskuje wtedy na szerokości, a dźwięk jest bardziej rozproszony i nie odciąga uwagi widza od akcji filmowej. Centralny radzi sobie nadzwyczaj dobrze, pod warunkiem że się nie przeholuje z głośnością. Wtedy słychać wyraźnie kompresję i zniekształcenia. Przesadzić z głośnością można jednak wyłącznie w dużym pomieszczeniu, a w takim Koda nie powinna się znaleźć. Z amplitunerem tej samej firmy kolumienki tworzą dobrany, spójny brzmieniowo duet. Warto zainwestować w tę konfigurację, jeśli na kino nie chcemy przeznaczyć większej kwoty. Do małych pokojów jak znalazł (bas refleksy z przodu, niewielkie gabaryty). Dźwięk jak zwykle u Kody - dużo lepszy niż wskazywałaby na to cena.

Informacje

Typ zestaw głośników 5.1

Cena 1699 zł

Dystrybutor Polpak,http://www.polpak.com.pl

Funkcje brak

Złącza metalowe nakrętki akceptujące każdy rodzaj końcówek (kolumny główne), zaciski sprężynkowe w pozostałych kolumnach