Koda DVD-700

Aktualnie najlepszy i najbardziej uniwersalny odtwarzacz w ofercie Kody - potrafi czytać pliki DivX i płyty DVD-Audio.

Aktualnie najlepszy i najbardziej uniwersalny odtwarzacz w ofercie Kody - potrafi czytać pliki DivX i płyty DVD-Audio.

DVD-700 to nowy, stacjonarny odtwarzacz Kody, który czyta nie tylko filmy na DVD-Video i VCD, ale i DivX, i Xvid. Koda wyposażyła swoje urządzenie w specjalny procesor ESS Vibrarto II ES6688FAD (najczęściej spotykany układ w stacjonarnych odtwarzaczach MPEG-4). Układ ten pozwala na wyświetlanie mocno skompresowanych plików DivX, które oglądane nawet na dobrych telewizorach będą miały jakość bardzo zbliżoną do materiału DVD-Video. Kompresja jest jednak widoczna w przypadku projekcji na ekranach o dużych przekątnych (telewizory plazmowe, tylnoprojekcyjne, LCD). W polskich warunkach o popularności stacjonarnego odtwarzacza DivX decyduje przede wszystkim możliwość wyświetlania polskich napisów. Testowane urządzenie Kody dobrze radziło sobie z odtwarzaniem zarówno filmów, jak i dołączonych do nich napisów.

Koda DVD-700
W porównaniu z supermarketową konkurencją (Manta, Wiwa) możliwości manipulowania napisami są w modelu Kody dość ograniczone - nie ma zmiany wielkości czcionek ani pozycjonowania napisów. Niemniej Koda prezentuje napisy z plików .txt czytelnie. Jakość wykonania odtwarzacza budzi uznanie. Przedni panel jest solidnym płatem metalu, a na tylnej ściance wszystkie gniazda są pozłacane. Podobnie z wyposażeniem - jest tu bogaty zestaw dekoderów cyfrowych: unikalny w odtwarzaczach DVD, dekoder Dolby Digital EX (i oczywiście 7-kanałowe wyjście analogowe), DTS czy DPL II (z możliwością konfiguracji jego parametrów). Nowością w urządzeniach Kody jest możliwość odtwarzania płyt DVD-Audio. Menu ekranowe wyświetlane jest w języku polskim. Urządzenie nie ma blokady regionalnej. Odtwarza płyty DVD+R/+RW, DVD-R/-RW, wyświetla zdjęcia JPEG i odgrywa pliki MP3.

Koda DVD-700

Ograniczony zasięg (szczególnie wąski kąt działania). Rozlokowanie klawiszy wymagające przyzwyczajenia.

Zastosowane przetworniki cyfrowo-analogowe mają parametry 24 bit./192 kHz. Jakość dźwięku z płyt CD-Audio jest tylko poprawna. Prawdziwa metamorfoza następuje po włożeniu do czytnika płyty DVD-Audio. Odtwarzacz prezentuje zupełnie inny poziom jakościowy. Bardzo dobrze wyrównane jest pasmo, bas zwarty i silny, lecz wyważony. Średnie i wysokie tony dozowane są w odpowiednio dobranych proporcjach. Soprany są zdecydowanie czystsze niż podczas odsłuchów standardowych płyt CD. Szkoda tylko, że oferta płyt DVD-Audio jest tak ograniczona. Czekamy teraz na uniwersalny odtwarzacz Kody, który będzie czytał także SACD. Urządzenie generuje obraz, który po włączeniu funkcji progresywnego skanowania (działa zarówno w PAL, jak i NTSC) ma najlepszą jakość na wyjściu komponentowym. Kolory są wprawdzie zbyt mocno wyeksponowane, lecz wystarczy "zdjąć" nieco nasycenia w wyświetlaczu, aby uzyskać optymalny efekt. Ostrość jest już bez zarzutu, podobnie jak nasycenie detalami pierwszego planu. Obiekty tła nie są już tak wyraziste - w tej kategorii cenowej można znaleźć urządzenia, które pod względem precyzji obrazu radzą sobie lepiej (np. testowany w tym wydaniu model Sony). Jednak odtwarzacze konkurencji nie są tak uniwersalne jak Kody i oferują brzmienie na gorszym poziomie. Przy oglądaniu filmów odtwarzacz Kody generuje nieco zmiękczony przekaz audio, lecz przez to zyskujący na wadze. Zarówno z wyjść analogowych dekoderów, jak i po przesłaniu sygnału audio do zewnętrznego dekodera otrzymujemy potężny dźwięk o dobrej dynamice.

Informacje

Typ odtwarzacz DVD/DivX

Cena 699 zł

Dystrybutor Polpak Polandhttp://www.polpak.com.pl

Wymiary 43 x 5,8 x 36 cm

Waga 2,9 kg

Funkcje zoom, symulacja dźwięku przestrzennego, odtwarzanie MP3, JPEG, DivX (obsługa napisów .txt), dekodery DD 6.1 EX, DTS, DPL II, brak blokady regionalnej, regulacja opóźnień w dekoderze, progresywne skanowanie, menu w jęz. polskim

Złącza kompozyt, S-Video, komponent, Euroscart (z RGB), analogowe wyjście 6.1, wyjście cyfrowe audio (optyczne i elektryczne)

Główni rywale

Pioneer DV-575A 999 zł

Odtwarza DivX z polskimi napisami, posiada bardzo dobrą sekcję wideo i nie straszne mu płyty DVD-Audio i SACD.

Sony DVP-LS785V 790 zł

Świetny obraz z progresywnym skanowaniem, fatalna obsługa plików DivX, dobry dźwięk.

Dlaczego

Świetne brzmienie nagrań DVD-Audio i Video. Dobra jakość obrazu, poprawne odtwarzanie plików DivX z polskimi napisami.