Koda LCD KTV-3016

Stylistyką i jakością wykonania telewizor Kody dorównuje najbardziej renomowanym modelom konkurencji.

Stylistyką i jakością wykonania telewizor Kody dorównuje najbardziej renomowanym modelom konkurencji.

Polski dystrybutor Kody, dbając o obfitość oferty w segmencie niedrogich urządzeń, od pewnego czasu stara się wprowadzać także zdecydowanie droższe propozycje. Kolumny serii Harmony i testowany przez nas 30-calowy telewizor LCD są tego najlepszymi przykładami. Koda popularność zdobyła w dużej mierze dzięki bardzo agresywnej polityce cenowej. Jednak w przeciwieństwie do wielu niskobudżetowych marek, produkty Kody są dobre jakościowo i pod względem wykonania, i właściwości audio-wideo. Dotyczy to także LCD KTV-3016.

Koda LCD KTV-3016
Telewizor ma ciekawy design. Urządzenie wyposażono w aluminiową podstawę stołową oraz wieszak do umieszczenia ekranu na ścianie. Wokół ekranu zamocowano czarną lustrzaną obwódkę, którą dodatkowo okala aluminiowa listwa. Po bokach znajdują się przymocowane na stałe głośniki. Telewizor Kody ma wbudowany tuner telewizyjny, a wszelkie gniazda ulokowano z tyłu ekranu. Jest ich sporo, co niewątpliwie zasługuje na pochwałę - łącze komputerowe, cyfrowe wejście DVI, podwójne komponent i konektory S-Video i kompozyt. Gniazdo cyfrowe budzi pewne zastrzeżenia. Telewizor niepoprawnie współpracował z podłączonym do niego kablem cyfrowym odtwarzaczem Denon DVD-3910. Co ciekawe, inne testowane telewizory nie miały z nim żadnych problemów. Model Kody wykrywał sygnał na wejściu i wyświetlał obraz, jednak co chwila gubił synchronizację. Trudno rozstrzygnąć, czy była to wina konkretnego egzemplarza telewizora, czy też ten model nie potrafi przez złącze cyfrowe współpracować z odtwarzaczem DVD 3910. Przy podłączeniu sygnału do pozostałych gniazd nie było już podobnych problemów. Gdy to samo DVD pracowało z telewizorem Kody za pośrednictwem gniazd komponentowych, obraz miał dobrą jakość. Konfiguracja LCD Kody jest dość prosta. Jej obsługę ułatwia w pełni spolszczonemu menu ekranowe, które wyświetlane jest w wysokiej rozdzielczości i, w zależności od aktywnego źródła, składa się z trzech lub czterech ekranów. Stacje z telewizji naziemnej lub kablowej programować można w sposób w pełni zautomatyzowany.

Koda LCD KTV-3016

Pilot chociaż wygląda tandetnie, pracuje pewnie i ma ergonomicznie rozmieszczone klawisze.

Wyszukiwanie odbywa się przeciętnie szybko, jednak jest dokładne. Stacjom można nadać własne nazwy, zmieniać ich kolejność, a niechciane programy zablokować. Podobnie jak w innych telewizorach, dostępnych jest także kilka trybów uprzestrzenniania ścieżek audio. Efekty "wirtualne" są jednak przeciętne. Przesadzono nieco z rozszerzaniem sceny dźwiękowej, przez co dialogi spychane są na drugi plan i stają się słabo słyszalne. Lepiej poprzestać więc na zwykłym stereo. Tym bardziej że głośniki Kody są po prostu słabe. Dźwięk jest płaski, a dynamika mierna. Niedoskonałości dźwięku rekompensowane są dobrym panelem LCD. Z naszych doświadczeń wynika, że telewizory LCD o wysokiej rozdzielczości ekranu najlepiej współpracują z odtwarzaczami DVD, które mogą sygnał standardowy przeskalować do trybu 720P. Wtedy też najlepiej oceniać jakość obrazu telewizora. Pod tym względem model Kody ma pewne braki. Nie jest ich wiele, bo tylko dwa - słabsze od modeli konkurencji przejścia tonalne barw i niewielkie, lecz widoczne przejaskrawienie koloru czerwonego. W tym przypadku do pewnego stopnia pomaga obniżenie nasycenia barw. Koda dobrze nadaje się do oglądania telewizji w polskich warunkach. Urządzenie potrafi "zatuszować" znaczną część wad słabego sygnału. Obraz telewizyjny jest dość spójny i pozbawiony istotnej pikselowatości. Trzeba też wspomnieć o bardzo dobrej głębi czerni (jak na LCD) i szerokim kącie widzenia. Obraz oglądany nawet pod ekstremalnie szerokimi kątami prezentowany jest z równie dobrą jakością.

Główni rywale

Hitachi 28LD5200 14 999 zł

Bardzo atrakcyjna stylistyka telewizora LCD, oferującego wysokiej jakości obraz. Pełen zestaw gniazd i doskonały, jak na telewizor, dźwięk.

Sony KLV-L32MRX1 22 000 zł

Telewizor LCD z niezłą jakością obrazu. Słabe wyposażenie w gniazda. Cena za wysoka.

Informacje

Typ telewizor LCD 30" (16:9)

Cena7999 zł

Dystrybutor Polpak Polandhttp://www.polpak.com.pl

Wymiary 98,8 x 54 x 10 cm

Waga 25 kg

Funkcje tryby dźwięku przestrzennego, PIP, korekcja gamma, teletekst, stopklatka, kilka trybów proporcji obrazu, progresywne skanowanie, timer

Złącza

Wejścia: zasilanie, antenowe, DVI-I, S-Video, Euroscart, kompozyt, 2 komponent, VGA, 2 RCA stereo, 1 stereo minijack.

Wyjścia: RCA audio, kompozyt

Dlaczego

Dobra jakość obrazu telewizyjnego i z DVD. Głęboka czerń, krótki czas reakcji matrycy. Niewielkie przejaskrawienie barw oraz niedoskonałe przejścia tonalne.