Koda SW15A

Subwoofer o gigantycznych wymiarach, lecz wbrew pozorom ścian nie burzy.

Subwoofer o gigantycznych wymiarach, lecz wbrew pozorom ścian nie burzy.

Koda SW15A

Koda SW15A

Subwoofer Kody otrzymaliśmy w kartonie większym niż 99% pełnych zestawów kina domowego. Sądziliśmy, że gros opakowania stanowią styropiany ochronne - jednak myliliśmy się. Obudowa basowca ma gigantyczne rozmiary. W parze z nią idzie waga. Aby podnieść tę kolubrynę, trzeba siły. Osoby ćwiczące głównie palce, obsługując na fotelu pilota, prosimy o rozwagę przy próbie "rwania" skrzyni Kody - może być potrzebny specjalista od urazów kręgosłupa. Waga subwoofera jest wskazówką, że producent nie oszczędzał na materiałach użytych do jego konstrukcji. Faktycznie, ścianki pokryte bardzo ładną, wiśniową okleiną są grube, a przetwornik ulokowany na przedniej ściance groźnie łypie 30-centymetrową membraną wspieraną przez solidne gumowe zawieszenie. Za generowanie pomruków z piekła rodem odpowiadać ma także 150 W wzmacniacz. Skrzynia ma wylot bas refleksu na przedniej ściance, co jest sporym plusem, gdy postanowimy ustawić kolosa blisko tylnej ściany.

Tył kolumny kryje typowy zestaw gniazd - wejścia i wyjścia wysoko- i niskopoziomowe, płynny regulator częstotliwości odcięcia, pokrętło głośności i skokowy regulator fazy. Jeśli chodzi o wykonanie, Koda spisała się na medal. Wszystko wykończone jest bardzo dobrze, użyte materiały zaskakują wysoką jakością, wyposażenie nie daje powodów do narzekań. Po tak ogromnej skrzyni, nie ukrywamy, że spodziewaliśmy się basu przenoszącego ściany. Po uruchomieniu subwoofera w systemie 5.1, czekało nas pewne zaskoczenie. Subwoofer odzywał się z rzadka, nie zauważyliśmy też, aby nogawki od spodni furkotały nam od podmuchów basowych. Po dłuższych eksperymentach ustaliliśmy, że w dużych pomieszczeniach (a w takim testowaliśmy na początku Kodę), aby uzyskać w miarę zadowalające ciśnienie akustyczne wywoływane przez subwoofer SW15A, należy gałkę głośności odkręcić prawie maksymalnie. Co ciekawe, przy tak ekstremalnych ustawieniach uzyskiwany bas zachowywał szybkość, chociaż z jego zróżnicowaniem i melodyjnością nie było już tak różowo. SW15A nie jest tak melodyjny w dole jak jego mniejszy "brat" SW10A, testowany także na naszych łamach. Bas z "giganta" jest raczej twardy i punktowy.

Przydałoby się lepsze jego wypełnienie. Naszym zdaniem zastosowany wzmacniacz nie potrafi wykorzystać pełni możliwości drzemiących w konstrukcji. Duży przetwornik pracuje na pół gwizdka, co też doprowadza do nietypowej sytuacji, gdyż gigantyczny subwoofer najlepiej sprawdza się w pomieszczeniach nie większych niż 20 m2.

INFORMACJE

Typ subwoofer

Cena 1499 zł

Dystrybutor Polpak Poland,http://www.polpak.com.pl

Funkcje skokowa regulacja fazy, ustawianie częstotliwości odcięcia, regulacja głośności, automatyczne włączanie i wyłączanie

Złącza wejścia i wyjścia wysoko- i niskopoziomowe