Kodak DCS Pro 14N


Cyfrowe lustrzanki zwykle nie mają problemów z bateriami, ale ten model miał tendencje do informowania o braku napięcia już po 20 lub 30 zdjęciach. Natomiast pozostawiony włączony działał jeszcze przez kilka godzin. Aparat można zasilać bezpośrednio z dołączonej ładowarki, ale nie można w tym czasie ładować baterii.

Aparat ma 12 zdefiniowanych ustawień balansu bieli i możliwość stworzenia jednego własnego. Co dziwne i nietypowe, standardowa temperatura koloru ustawiona jest na 4400 K, co daje zimne kolory, podczas gdy większość aparatów ma temperaturę ustawioną na 5600 K.

Rozdzielczość aparatu jest wystarczająca do wydrukowania zdjęcia w jakości gazetowej w formacie A3, może nawet A2. Ale generalnie można mieć trochę do zarzucenia jakości obrazu. Kodak zdecydował na uwypuklenie detali nie przez wyposażenie aparatu w tradycyjny filtr wygładzania krawędzi (antialiasing) lub mikrosoczewki na elementach przetwornika, ale przez wymuszenie przekolorowania niektórych detali lub jaskrawości oraz obniżenie czułości matrycy. Najniższa czułość wynosi 80 ISO, ale maksymalna przy pełnej rozdzielczości - tylko 400 ISO (800 ISO przy niższych rozdzielczościach).

Dołączone do aparatu oprogramowanie jest rewelacyjne, szczególnie jeśli wykonujesz zdjęcia w formacie Raw. Z aparatem dostarczane są dwie aplikacje: DCS Camera Manager do automatycznego pobierania plików i nadawania im nazw (pobieranie jest dość wolne, nawet przez FireWire) oraz DCS Photo Desk, do obróbki plików Raw (program ten może pracować na pojedynczych plikach, ale też na grupach). Mogą tam zostać naprawione błędy ekspozycji, ustawiony balans bieli i redukcja szumów. Jest też plug-in Photoshopa do otwierania i obrabiania plików ERI JPEG.

Chociaż zakres dynamiki jest o wiele lepszy niż w innych cyfrowych aparatach, szum kolorów w cieniach jest dość zauważalny przy czułości 200 ISO i więcej. Oprogramowanie Photo Desk może je jednak znacznie zredukować. Przy ustawieniach automatycznej ekspozycji na pełnym słonecznym świetle zdarzają się przepalenia, które trzeba redukować na komputerze.

To świetny aparat, jeśli naprawdę potrzebujesz tak dużej rozdzielczości lub chcesz fotografować szerokokątnymi obiektywami. Będziesz jednak musiał się nauczyć pracy z tym aparatem.

Kodak DCS Pro 14N

Granaty i czerwienie są tu bardzo nasycone, zielenie zaś zbyt mało. Bardzo wysoka rozdzielczość daje zaskakujące efekty - paru użytkowników było zdziwionych, gdy ich DCS 14n pokazał wady obiektywu, które były niewidoczne w tradycyjnym aparacie.

Kodak DCS Pro 14N

Pojawił się problem z odwzorowaniem białych tonów, podczas gdy malutkie litery na lampie są bardzo czytelne.

Kodak DCS Pro 14N

Uchwycenie szczegółów chmur w tym zdjęciu okazało się trudne, chociaż detale w cieniach są bardzo dobre.

produkt: Kodak DCS Pro 14n

producent: Kodak Professional, www.kodak.pl

cena: 3500 GBP (plus VAT)

konkurenci: Canon, Nikon

kontakt:http://www.kodak.pl

za:

Matryca o rekordowej rozdzielczości 13,5 mln pikseli, współpracuje z lampami Nikona oraz obiektywami Nikon F-Mount, możliwy jednoczesny zapis w plikach JPEG i Raw, bardzo dobre oprogramowanie.

przeciw:

Wysoka cena, stosunkowo wolny.