Kodak na krawędzi bankructwa

Jeden z największych koncernów zajmujących się produkcją sprzętu fotograficznego i filmowego, Kodak, walczy o przetrwanie. Jeśli nie uda mu się sprzedać swoich patentów, prawdopodobnie ogłosi bankructwo.


Kodak - przełomowe technologie w fotografii

Kodak to firma legendarna. Założona przez George'a Eastmana pod koniec XIX wieku wsławiła się wprowadzeniem na rynek wielu innowacyjnych technologii stosowanych powszechnie w fotografii. Były wśród nich film fotograficzny w rolkach 35 mm czy pierwszy aparat fotograficzny dla amatorów. To właśnie Kodak promował się hasłem: Naciśnij przycisk - my zajmiemy się resztą. Wreszcie, to Kodak wynalazł aparat cyfrowy.

Zobacz: Aparaty fotograficzne i inne produkty firmy Kodak

Zobacz również:

  • Jaki statyw do aparatu wybrać? Kilka praktycznych wskazówek i propozycji

Pierwsze aparaty cyfrowe

Kto wie czy ten ostatni sukces nie okaże się dla koncernu pyrrusowym. Opracowany w 1975 r. rewolucyjny aparat, który wykonywał czarno-białe zdjęcia o rozdzielczości 10 tysięcy pikseli, został łaskawie przyjęty przez ekspertów. Własne aparaty cyfrowe szybko zaczęli tworzyć tacy konkurenci Kodaka jak Canon, Nikon i Sony.

Wkrótce nowoczesne aparaty opanowały świat fotografii, a Kodak - choć radził sobie w stawce całkiem nieźle - szybko zaczął tracić finansowo. Jeszcze w 2004 r. głównym zyskiem firmy były bowiem filmy do zdjęć, które z czasem traciły na znaczeniu.

Światowy kryzys kresem marzeń?

Kodak przeprowadził poważną restrukturyzację i kiedy wydawało się, że znów jest w drodze na szczyt, boleśnie odczuł skutki kryzysu finansowego 2008 r.. Obecna sytuacja firmy jest fatalna, a straty w 2011 r. mogą wynieść nawet 400 mln dolarów. Wartość akcji Kodaka to ledwie kilkadziesiąt centów, podczas gdy w latach 90-tych sięgały one nawet 100 dolarów za jednostkę.

Ratunkiem dla firmy może być sprzedaż patentów, których wartość oceniana jest na 3 mld dolarów, a które odnoszą się do technologii wykorzystywanych w 85% aparatów cyfrowych i urządzeń mobilnych, takich jak smartfony.

"The Wall Street Journal" podaje, że w razie gdyby do sprzedaży nie doszło, Kodak będzie zmuszony do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: