Kodak złożył wniosek o upadłość. Tak umiera legenda...

Znana na całym świecie firma Eastman Kodak złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości. Proces ten odbywał się będzie w oparciu o Rozdział 11 Kodeksu Upadłościowego, zapewniający czasową ochronę przed wierzycielami.

Rynek fotograficzny przez lata kojarzony był przede wszystkim z jedną firmą - Eastman Kodak - która została założona przez George'a Eastmana i Henry'ego Stronga w 1881 roku. Oznacza to, że w tym roku będzie ona obchodziła "okrągłą" 131 rocznicę powstania.

Kodak może się pochwalić wieloma przełomowymi rozwiązaniami takimi jak np. film fotograficzny w rolkach 35 mm, pierwszy aparat fotograficzny dla amatorów, czy pierwszy aparat cyfrowy. Firma w czasach swojej świetności zatrudniała nawet 140 tysięcy osób i praktycznie miała monopol jeżeli chodzi o sprzedaż filmów fotograficznych na rynku amerykańskim. Niestety w pewnym momencie za bardzo skupiła się na swojej podstawowej działalności, która przynosiła jej lwią część dochodu oraz obronie pozycji przed coraz śmielej atakującymi ją firmami takimi jak np. Fujifilm.

Zaspanie w zakresie cyfrowej fotografii mocno odbiło się na kondycji firmy, która zdecydowała się w końcu na przeprowadzenie bolesnej restrukturyzacji. Wydawało się, że dzięki niej Kodakowi uda się wyjść z finansowego dołka, lecz wtedy świat dopadł kryzys ekonomiczny.

Kodak próbował jeszcze walczyć wchodząc na rynek drukarek oraz pozywając różne firmy (np. Samsunga i Apple) o naruszenie należących do siebie patentów.

Ratunkiem dla firmy miała być też sprzedaż wspomnianych patentów, których posiada w sumie aż 1100. Odnoszą się one do technologii wykorzystywanych w 85% aparatów cyfrowych i urządzeń mobilnych, takich jak smartfony. Gdyby Kodakowi udało się znaleźć kupca, mógłby zasilić swoją kasę około 3 miliardami dolarów.

Niestety wszystkie te zabiegi zakończył się niepowodzeniem. Nie mając innego wyjścia firma Kodak złożyła więc dzisiaj wniosek o upadłość zgodnie z Rozdziałem 11 Kodeksu Upadłościowego (Chapter 11). Dzięki niemu będzie mogła dalej funkcjonować (zabezpieczyła w Citibanku linię kredytową na 950 mln dolarów) przechodząc pod nadzorem sądu reorganizację do momentu aż będzie mogła wypełnić zobowiązania wobec wierzycieli.

Warto dodać, że złożony wniosek obejmuje również wszystkie spółek zależne działające w USA. Nie dotyczy jednak zagranicznych spółek zależnych.

________

Szkoda by było, gdyby tak legendarna firma zniknęła z rynku. Z drugiej jednak strony sama sobie przecież zgotowała taki los.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: