Kodek MPEG-4 w komórkach

Na rynku przenośnych urządzeń, w ostatnich dniach można zauważyć dość intensywną ekspansję technologii znanych do tej pory jedynie z komputerów osobistych. Po wczorajszej informacji o nowym układzie graficznym ATI, kolejnym przykładem może być kodek MPEG-4 autorstwa Toshiby.

Zaprojektowany przez specjalistów z Toshiby chipset T4G (TC35285XBG), oferuje miedzy innymi akcelerację grafiki, teksturowanie, efekty specjalne i inne wizualne właściwości, które w rezultacie poprawią jakość grafiki w telefonach komórkowych oraz innych urządzeniach przenośnych.

Większość dzisiejszych urządzeń przenośnych wykorzystuje programowy rendering obrazu, co znacznie wpływa na obciążenie procesora oraz zużycie energii. Chipset T4G posiada specjalnie zaprojektowany obwód do przetwarzania obrazów 3D. Dodatkowo wyposażony jest w kodek JPEG, który może współpracować z 2-megapikselowym modułem aparatu cyfrowego.

Pierwsze, próbne egzemplarze chipsetu powinny trafić na rynek już w drugim kwartale 2004 roku, jednak na rozpoczęcie produkcji seryjnej przyjdzie nam poczekać do trzeciego kwartału.

Więcej informacji: http://www.toshiba.com


Zobacz również