Kodowane DVD sposobem na piratów?

Amerykańska firma Cinea opracowała nowy rodzaj zabezpieczenia filmów zapisanych na płytach DVD - kodowanie ich 128-bitowym kluczem AES, tak by mogły być odtwarzane jedynie na przystosowanych do tego odtwarzaczach DVD. Technologia ta ma raczej małe szanse na trafienie "pod strzechy", jej wykorzystaniem zainteresowana jest jednak Amerykańska Akademia Filmowa, która chce kodować w ten sposób filmy wysyłane do jurorów decydujących o przyznawaniu Oscarów.

Akademia od lat wysyła do swoich członków kopie filmów ubiegających się o tę prestiżową nagrodę - od kilku lat filmy zapisane były na krążku DVD. W ostatnich latach okazało się jednak, że przekazywane jurorom filmy często "wyciekały" do Internetu (Akademia wykluczyła nawet ze swego grona aktora Carmine Caridi, któremu udowodniono nielegalne udostępnienie filmu) - dlatego w ubiegłym roku zdecydowano o zaprzestaniu rozsyłania płyt DVD.

Rozwiązanie opracowane przez Cinea polega na zakodowaniu zapisanego na płycie DVD z wykorzystaniem 128-bitowego standardu AES (wykorzystywanego m.in. przez amerykańską Narodową Agencję Bezpieczeństwa), tak, by nośnik taki można było odtworzyć jedynie na obsługującym taki standard odtwarzaczu DVD.


Zobacz również