Koduj myszą, nie klawiaturą


Etap 7. i 8. Strona menu i wygląd aplikacji

Teraz należy zdecydować, gdzie w układzie stron znajdą się odnośniki do poszczególnych sekcji, czy będzie to nagłówek, stopka czy może oddzielna strona menu. Wybór zależy wyłącznie od upodobań, ale najlepiej utworzyć oddzielną stronę, która będzie pełniła funkcję strony startowej. Na ósmym etapie definiujemy style projektu. Trzeba przyznać, że wybór jest duży (ponad 30 dostępnych szablonów), więc każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Jeżeli żaden z szablonów nie przypadnie ci do gustu, pamiętaj, że wygląd poszczególnych stron można zmieniać na każdym etapie pracy.

Etap 9. Generujemy aplikację

Pozostało nam już tylko wygenerowanie poszczególnych elementów i aplikacja gotowa. Jej elementy możemy przeglądać w oknie Eksploratora projektu. Wśród stron powinny się znaleźć: autorzy_list - indeks wszystkich autorów z komponentem wyszukiwania, autorzy_ maint - służąca do edycji i dodawania rekordów oraz strona logowania.

Czy to działa?

Aby sprawdzić, czy aplikacja działa poprawnie, wystarczy ją opublikować (klawisz [F9]) i następnie wywołać, wpisując odpowiedni adres URL w przeglądarce:http://twojadres/autorzy_list.php . W ten sposób wyświetli się stronę umożliwiającą wyszukiwanie autorów PCWK, a po zalogowaniu będzie można także edytować wpisy oraz dodawać nowe. Działającą aplikację można zobaczyć pod adresem:http://217.98.100.242/pcwk/ .

Szanse na sukces

Producenci programu CodeCharge Studio zdają sobie sprawę, że środowisko programistyczne musi mieć odpowiednie wsparcie i dokumentację techniczną. Dla użytkowników programu utworzono serwishttp://www.gotocode.com . Ma on pełnić funkcję portalu Open Source. Na jego łamach wszyscy programiści mogą się wymienić spostrzeżeniami lub gotowymi rozwiązaniami. Do dyspozycji użytkowników udostępniono także serwer grup dyskusyjnychnews://news.codecharge.com . Co równie ważne, wraz z programem kupuje się prawo do 30- lub 90-dniowej (zależnie od wersji) pomocy technicznej specjalistów z YesSoftware. Pomoc ta może być bezcenna, ponieważ CCS nie ma debugera, co czasem bardzo utrudnia wykrycie błędu w rozbudowanym kodzie aplikacji.

CodeCharge Studio jest aplikacją solidną, a przede wszystkim bardzo wszechstronną. Powinna przypaść do gustu programistom lubiącym środowiska graficzne. Odniesienie dużego sukcesu na naszym rynku może jej utrudnić jedynie dosyć wysoka cena. Dożywotnia licencja kosztuje prawie 2 tys. zł (499,95 dol.), a roczna ponad 1,1 tys. złotych.

Producent YesSoftware,Inc

Informacjehttp://www.codecharge.com

Cena 499,95 USD (dożywotnia licencja), 279,95 USD (roczna licencja)