Koduj myszą, nie klawiaturą

''Koduj myszą, nie klawiaturą'' - informuje napis na bannerze CodeCharge Studio. Slogan ten jest całkiem dobry, ponieważ reklamuje środowisko programistyczne ułatwiające tworzenie aplikacji internetowych na zasadzie przeciągania.


''Koduj myszą, nie klawiaturą'' - informuje napis na bannerze CodeCharge Studio. Slogan ten jest całkiem dobry, ponieważ reklamuje środowisko programistyczne ułatwiające tworzenie aplikacji internetowych na zasadzie przeciągania.

Aplikacje CodeCharge nie są w naszym kraju zbyt dobrze znane. Ich projektant, firma YesSoftware, specjalizuje się w tworzeniu systemów dla programistów piszących aplikacje internetowe. Jej sztandarowy produkt CodeCharge Studio doczekał się już wersji 2.1, a twórcy chwalą się współpracą z takimi firmami i instytucjami, jak IBM, Sun, Intel, Cisco Systems czy NASA.

Czym jest CodeCharge studio?

Koduj myszą, nie klawiaturą

Kto już pracował z programami MS Access lub FrontPage, poradzi sobie z obsługą CodeCharge Studio.

CCS jest wspomagającym tworzenie aplikacji do WWW środowiskiem programistycznym typu Rapid Application Development (RAD). W wolnym tłumaczeniu oznacza to środowisko do szybkiego tworzenia aplikacji. Działa w graficznym środowisku okienkowym, więc tworzenie dynamicznej, powiązanej z bazą danych strony WWW odbywa się na zasadach podobnych, jak budowa formularzy w Microsoft Accessie.

Obecnie większość aplikacji internetowych powstaje w architekturze trójwarstwowej, na którą składają się: warstwa prezentacji, serwera aplikacji i serwera bazodanowego. W przeciwieństwie do edytorów HTML typu WYSIWYG, których działanie koncentruje się na wspomaganiu tworzenia kodu HTML (warstwa prezentacji), CCS generuje kompletny kod - działający po stronie serwera aplikacji i po stronie przeglądarki WWW . Wspomaga także tworzenie zapytań do baz danych.

Koduj myszą, nie klawiaturą

Podczas tworzenia strony reprezentacja całego projektu jest zapisywana w formacie XML, a szablony wyglądu strony w plikach HTML. W trakcie publikacji szablony HTML są kopiowane na serwer, a za pomocą plików XML generowany jest odpowiedni kod działający po stronie serwera. Do tego celu używa się specjalnych procedur XSL. Taka architektura w każdej chwili umożliwia zmianę języka, w którym powstaje aplikacja. Bardziej zaawansowani użytkownicy mogą tworzyć własne procedury XSL rozszerzające możliwości CodeCharge Studio.

W odróżnieniu od innych rozwiązań typu RAD (np. od Visual Studio.NET) CSS umożliwia budowanie serwisów WWW na podstawie różnych technologii programistycznych. Program potrafi wygenerować kod w jednym z następującym języków: ASP 3.0, ASP.NET (C#) 1.0, ASP.NET (VB) 1.0, ColdFusion 4.0.1, PHP 4.0, J2EE 1.2,PERL 5. Technologię, w której tworzony jest serwis WWW, można zmieniać na każdym etapie pracy. Można więc testować aplikację napisaną w ASP na lokalnym serwerze, a następnie skonwertować ją do PHP i umieścić we właściwym miejscu w Sieci.

CCS nie stawia także ograniczeń, jeżeli chodzi o serwery bazodanowe. Współpracuje z bazami: Microsoft SQL Server, Oracle, DB2, Informix, InterBase, PostgreSQL, Sybase, MySQL i Microsoft Access. Jeżeli wierzyć specyfikacji, źródłem danych może być praktycznie każda baza współpracująca poprzez sterownik ODBC. Słabszą stroną CCS jest edycja kodu HTML. W tym zakresie aplikacja oferuje niewiele ponad funkcję kolorowania znaczników. Zdecydowanie brakuje zaawansowanych opcji znanych z popularnych edytorów HTML, takich jak autouzupełnianie składni.

Dobrym pomysłem jest wybranie trybu pracy z szablonami HTML (template). Kod strony jest wówczas zapisywany niezależnie od kodu aplikacji. Dzięki temu do edycji wyglądu strony możesz użyć swojego ulubionego edytora HTML. CCS bez problemów współpracuje z zewnętrznymi edytorami stron, takimi jak Macromedia Dreamweaver czy Adobe GoLive. Taki tryb pracy ułatwia także podział obowiązków pomiędzy osoby pracujące nad projektem: programistę, webmastera, grafika itp. Podczas zewnętrznej edycji HTML-u należy tylko uważać, aby nie usunąć lub nie zmienić znaczników (umieszczonych w postaci komentarzy), stanowiących wskazówki dla programu. Zmienne, które podczas wykonywania aplikacji są wymieniane w szablonie HTML na dane wynikowe, zostają ujęte w klamry.