Kody Galileo odkryte

Specjaliści z amerykańskiego uniwersytetu Cornell zlamali kody dostępu do europejskiego systemu nawigacji satelitarnej Galileo.

W odróżnieniu od amerykańskiego systemu GPS (Global Positioning System), do którego dostęp jest cakowicie darmowy, za prawo odbierania sygnalu z satelitów Galileo trzeba placić. GPS uruchomiono za pieniądze amerykańskich podatników, podczas gdy Galileo jest komercyjnym przedsięwzięciem uruchomionym przez UE, ESA (European Space Agency) i inwestorów prywatnych. Galileo ma być konkurencyjny m.in. dzięki lepszej dostępności sygnalu.

Dostęp do Galileo jest ograniczony za pomocą kodów PRN, będących w rzeczywistości liczbami pseudolosowymi. Ze względu na wspóldzielenie niektórych częstotliwości między GPS i Galileo, Unia Europejska i USA podpisały porozumienie na podstawie którego część kodów PRN ma być dostępna publicznie. W praktyce okazalo się jednak, ze firmy kontrolujące Galileo wcale nie chcą ich udostępniać - z odmowną odpowiedzią zetknęli się naukowcy europejscy jak i amerykańscy, w tym także profesor Mark Psiaki z Uniwersytetu w Cornell.

Naukowcy podeszli do problemu pragmatycznie i postanowili odgadnąć kody PRN na podstawie analizy statystycznej sygnalu emitowanego przez satelitę Galileo. Okazalo się to prostsze niż początkowo oczekiwano i w rezultacie opublikowano trzy kody PRN, przetestowane z powodzeniem na satelicie Galileo.

Więcej informacji: http://gps.ece.cornell.edu/galileo/


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: