Kolejna 64-bitowa jaskółka: VMware Workstation 5

VMware jest jednym z najczęściej wykorzystywanych programów do uruchamiania wielu systemów operacyjnych i symulowania pracy sieci komputerowych jednocześnie. Udostępniona niedawno 5 wersja programu jako pierwsza w historii potrafi wykorzystywać procesory 64-bitowe.

Zanim nadejdzie technologia Vanderpool, do jednoczesnego uruchomienia więcej niż jednego OS-a w tym samym czasie potrzebne są specjalne programy, umożliwiające stworzenie wirtualnych komputerów. Jednym z nich jest VWware Workstation.

Niestety, w przypadku chęci przeprowadzenia szerokich testów, bardzo szybko można osiągnąć praktycznie nieprzekraczalną dla procesorów 32-bitowych barierę 4 GB RAM-u. Dlatego firma VMware zdecydowała się na zaimplementowanie obsługi nowych, 64-bitowych CPU.

Aby nie polegać wyłącznie na sprzęcie, w nowej wersji programu zdecydowano także o zmianie sposobu wykorzystywania RAM-u. Nowa metoda umożliwia wykorzystanie tej samej przestrzeni adresowej przez różne, niezależne OS-y. Nie zmienia to jednak faktu, że dopiero wykorzystanie możliwości 64-bitowych procesorów pozwoli użytkownikom na prawdziwe rozwinięcie skrzydeł w trakcie eksperymentów.