Kolejna Melissa

Specjaliści z Network Associates ostrzegają przed nową wersją znanego wirusa Melissa.

Należąca do Network Associates firma McAfee, poinformowała, o pojawieniu się nowej mutacji znanego wirusa Melissa. W przeciągu minionych dwóch dni robaka wykryto w systemach ponad 20 firm, zarówno ze Stanów Zjednoczonych jak i Europy. Specjaliści z McAfee, jak na razie twierdzą jednak, iż wirus nazwany "Melissa.w" stanowi małe lub średnie zagrożenie.

"Nowa Melissa posiada dokładnie taki sam kod co poprzednia wersja tego wirusa, zmianie uległ jednak format zapisu pliku" - powiedział stwierdził Patrick Nolan, z laboratorium antywirusowego firmy Network Associates.

Zobacz również:

  • Oszustwo na YouTube. Nie daj się złapać!

Nolan twierdzi, iż zmiana formatu pliku z wirusem mogła być właściwie dziełem przypadku. "Melissa.w" najprawdopodobniej zainfekowała system użytkownika posiadającego aplikacje Word 2001 dla komputerów Apple. Format zapisu w nowej wersji pakietu Microsoftu różni się nieznacznie od poprzednich wersji tego oprogramowania. Zatem wirus rozprzestrzeniał się dalej już w nowym formacie, nie wykrywanym przez programy antywirusowe.

Nowa Melissa rozprzestrzenia się w dokładnie ten sam sposób co poprzednia wersja. Wirus zaszyty jest w załączniku do listu elektronicznego o tytule - "Important Message From". Plik zawierający "złośliwy kod" nosi nazwę "anniv.doc". Wirus infekuje systemy działające pod kontrolą Windows lub Mac OS z zainstalowanymi aplikacjami Office 97, Word 98, Office 2000 lub Office 2001.

Poprzednia wersja Melissy zaatakowała w marcu 1999 roku, przynosząc ogromne straty firmom na całym świecie. Przyczyną było blokowanie systemów pocztowych związane z powielaniem się wirusa.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: