Kolejna beta Firefoksa 4 - dziewiąta i ostatnia?

Mozilla udostępniła właśnie kolejną betę przeglądarki Firefox 4. Jest to już dziewiąte wydanie testowe aplikacji - prawdopodobnie będzie to też ostatnia beta "czwórki". Przedstawiciele Mozilla zapowiadają, że wkrótce powinniśmy się spodziewać "kandydata do wersji finalnej".


W Firefox 4 Beta 9 nie znajdziemy zbyt wielu zasadniczych zmian czy innowacji w porównaniu z poprzednimi wersjami - programiści Mozilli skupili się na usunięciu wszystkich drobnych problemów wykrytych podczas dotychczasowych testów. Łącznie takich nieznanych zmian jest ponad 650. (Z istotniejszych rzeczy organizacja wymienia udoskonalenie modułów odpowiedzialnych za zarządzanie zakładkami oraz historią.) Warto jednak wspomnieć, że w becie nr 8 zmian było znacznie więcej - blisko 1400.

Ostatnia beta?

Wiadomo, że teraz Mozilla zamierza udostępnić "kandydata do wersji finalnej" (release candidate). Tej wersji należy spodziewać się w ciągu kilku tygodni. Te zapowiedzi są zgodne z wcześniejszymi zapowiedziami organizacji, z których wynikało, że Firefox 4 powinien być gotowy do końca lutego bieżącego roku.

Zobacz również:

  • Używasz Firefoxa? Już możesz go zaktualizować
  • Bez tych dodatków Firefoxa nie używam

Johnathan Nightingale, dyrektor Mozilli ds. rozwoju Firefoksa, zaapelował do programistów zaangażowanych w prace nad przeglądarką, by starannie przyjrzeli się wszystkim "blockerom" (czyli problemom, które mogłyby wstrzymać premierę finalnej wersji "czwórki) i zrobili wszystko, by usunąć je w najbliższym czasie. Nightingale dodał też, że wedle jego wiedzy takich blockerów jest obecnie niewiele i wszystkie powinny zostać wkrótce zneutralizowane.

Przedstawiciele Mozilli nie deklarują wprost, że beta nr 9 będzie ostatnia - ale z ich wypowiedzi wynika, że na razie nie planują dziesiątej (co jednak nie znaczy, że się ona nie pojawi). Johnathan Nightingale mówi wprost, że teraz spodziewa się wydania release candidate. "Firefox 4 to dobry program - idealny dla użytkowników i dla Internetu. Liczymy na to, że jego premiera zmusi naszych konkurentów do udoskonalenia ich produktów. Dlatego chcemy go udostępnić jak najszybciej - zależy nam na tym, by kandydat do wersji finalnej pojawił się w ciągu kilku tygodni, a nie miesięcy" - deklaruje przedstawiciel Mozilli.

Microsoft szykuje IE9

Najważniejszym rywalem Firefoksa jest obecnie Internet Explorer. Microsoft również intensywnie pracuje w tej chwili nad kolejną wersją swojej przeglądarki - pod koniec stycznia powinien pojawić się "kandydat do wersji finalnej" Internet Explorera 9 (koncern zapowiada, że wydanie finalne będzie gotowe pod koniec marca).

Z Firefoksa korzysta obecnie 22,8% internautów na całym świecie (o 2% mniej niż w szczytowym momencie popularności tej przeglądarki, czyli w listopadzie 2009 r.). Udział w globalnym rynku Internet Explorera to ok. 57% (blisko 6% mniej niż rok temu). W Polsce te statystyki wyglądają zupełnie inaczej - z Firefoksa korzysta ponad 49% internautów, zaś w z IE - 27%. Na trzecim miejscu - zarówno w rankingu globalnym, jak i nad Wisłą - znajduje się Chrome Google'a.

Firefoksa 4 beta 9 można pobrać ze strony Mozilli (dostępne są wersje dla Windows, Linux i Mac OS X).