Kolejna część Nortela sprzedana

Wyspecjalizowany w rozwiązaniach dla operatorów sieci komórkowych dział biznesowy koncernu Nortel Networks podzielą między siebie szwedzki Ericsson i austriacki Kapsch CarrierCom. Łączna wartość transakcji to 70 mln USD.

W wyniku postępowania przetargowego wygrane firmy przejmą związane z działalnością w segmencie GMS aktywa Nortel Networks - Ericsson w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, a Kapsch CarrierCom w Europie i na Tajwanie. Oba koncerny zapłacą odpowiednio 37 mln USD i 33 mln USD. Wcześniejsze szacunki zakładały jednak, że wartość tego działu biznesowego bankrutującego koncernu Nortel Networks może wynieść nawet 500 mln USD. Najbardziej wartościową częścią majątku działu GSM Nortela miały być prawa patentowe do niektórych rozwiązań technologicznych. Z ujawnionych informacji nie wynika jednak czy zostały one sprzedane. Dzierżawa praw do wybranych technologii może bowiem stać się głównym źródłem przychodów Nortel Networks w przyszłości.

Na mocy zawartego porozumienia do szwedzkiego koncernu przejdzie ponad 350 pracowników Nortel Networks. W związku z tym - i zawartą wcześniej umową outsourcingu obsługi sieci komórkowej dla operatora Sprint Nextel - po zrealizowaniu transakcji w amerykańskich i kanadyjskich oddziałach koncernu Ericsson będzie pracowało niemal 15 tys. osób. Na początku 2009 roku kanadyjski gigant zatrudniał w regionie Ameryki Północnej trzykrotnie mniej osób. Warunki podpisanej umowy przewidują również, że Ericsson przejmie obsługę dotychczasowych klientów Nortel Networks w Ameryce Północnej - m.in. firm AT&T i T-Mobile. W 2008 roku Nortel zarobił na działalności w sektorze GSM na północnoamerykańskich rynkach ok. 400 mln USD. Transakcja musi jeszcze zostać zaakceptowana przez regulatorów rynkowych z Kanady i Stanów Zjednoczonych.

Według przedstawicieli kierownictwa koncernu przejęcie kolejnej części aktywów upadającej kanadyjskiej firmy pozwoli przede wszystkim na dalsze umocnienie pozycji Ericssona jako dostawcy rozwiązań GSM oraz umożliwi rozszerzenie oferty usług dla północnoamerykańskich operatorów bezprzewodowych. Warto dodać, że w lipcu br. szwedzki koncern kupił wyspecjalizowany w rozwiązaniach CDMA i LTE dział upadającego Nortela. Wartość tej transakcji to ponad 1,1 mln USD. Z kolei w miniony wtorek rozstrzygnięto również postępowanie związane ze sprzedażą rozwiązań światłowodowych i technologii dla operatorów sieci klasy Metro Ethernet. Nabywca tej części Nortel Networks jest amerykański koncern Ciena.

Czytaj też:

Ustawa, która przyspieszy rozwój Internetu?

Microsoft: technika ograniczania redundancji w ruchu WAN

Amerykańscy senatorzy nawołują do przyspieszenia decyzji KE w sprawie fuzji Oracle i Sun


Lenovo Legion Y540-15IRH 15,6" Intel® Core™ i5-9300HF - 8GB RAM - 512GB Dysk - GTX1660Ti Grafika - Win10