Kolejna nowa funkcja w MacOS X 10.5?

Do amerykańskiego Urzędu Patentowego wpłynął wniosek firmy Apple, definiujący możliwość przechowywania danych o kontach użytkowników systemu operacyjnego na zewnętrznych nośnikach danych. Możliwe, że patent ten zapowiada kolejną, nową funkcję w mającym się pojawić wiosną przyszłego roku MacOS X 10.5.

Patent 7,120,785 opisuje metodę sprawienia, żeby konta użytkowników były przenośne i mogły być przechowywane na nośnikach danych innych niż dysk systemowy. Prowadzi to do tego, że wieloużytkownikowy system operacyjny wyszukuje konta użytkowników także na zewnętrznych nośnikach podłączonych do komputera. W wyniku zalogowania się na takie "przenośne konto" użytkownik będzie posiadał swój własny pulpit, ustawienia, a także dokumenty.

W skrócie może to doprowadzić do tego, że swój własny profil użytkownika będzie można przechowywać na przykład na iPodzie, zewnętrznym dysku USB, czy też pamięci flash. Pytanie tylko, czy taka funkcjonalność pojawi się już niedługo w nadchodzącym MacOS X 10.5, czy też w bliżej nieokreślonej przyszłości - o ile oczywiście w ogóle się pojawi.