Kolejna olbrzymia kradzież danych przez cyberwłamywaczy

Firma Anthem Inc. operuje na terenie Stanów Zjednoczonych, zajmując się ubezpieczeniami zdrowotnymi, prywatną służbą zdrowia i tym podobnymi obszarami. Niestety, stosowane przez nią zabezpieczenia nie były przeszkodą dla włamywaczy, którzy weszli w posiadanie danych milionów pacjentów.

Według wstępnych szacunków skradziono informacje o 80 milionach osób, co jest liczbą wręcz gigantyczną. Dane te zawierały informacje osobiste, zaczynając od imienia i nazwiska, kończąc na adresie zamieszkania i numerze ubezpieczenia zdrowotnego. Jak jednak uspokaja Anthem, nie było tam numerów kart kredytowych ani informacji o stanie zdrowia. Jak ocenili to eksperci, włamywacze musieli być hakerami wysokiej klasy, na co wskazują użyte przez nich metody - dla dobra śledztwa nie zostały opisane. Oprócz specjalistów ds bezpieczeństwa ubezpieczyciela sprawą zainteresowały się NSA oraz FBI - Anthem Inc. jest drugą co do wielkości firmą tego typu w Ameryce i ma duży wpływ na system zdrowotny kraju.

Kolejna olbrzymia kradzież danych przez cyberwłamywaczy

Logo firmy

Jak oceniają to eksperci z FireEye, kradzież danych takiej ilości musiała być procesem, który zajął co najmniej 60 dni, a więc włamanie do sieci firmy miało miejsce jeszcze w 2014 roku. Oczywiście natychmiast po jego odkryciu zastosowano nowe zabezpieczenia danych oraz załatano potencjalne furtki dla hakerów. Anthem ma także skontaktować się indywidualnie z każdym pacjentem, aby poinformować go o zaistniałej sytuacji.

Zobacz również:

  • USA otwiera granice dla zaszczepionych! Kiedy?
  • Sprawdź jak FBI łamie Androida! Jesteś bezpieczny?