Kolejna porażka HD DVD

Przedstawiciele firmy Netflix - jednej z największych amerykańskich internetowych wypożyczalni filmów - poinformowali, że wkrótce zrezygnuje ona z oferowania filmów na płytach HD DVD. Od początku 2009 r. w jej ofercie dostępne będą tylko wydania DVD i Blu-ray.

Do tej pory Netflix oferował klientom w trzech formatach - na DVD, HD DVD oraz Blu-ray (formaty HD pojawiły się w ofercie internetowej wypożyczalni dość wcześnie, bo już na początku 2006 r.). Ostatnie wydarzenia na froncie tzw. wojny formatów sprawiły jednak, że władze firmy zdecydowały się na zrezygnowanie z HD DVD.

To kolejna poważna porażka tego formatu - pierwszą (i najważniejszą) była styczniowa decyzja koncernu Warner Bros, który poinformował na targach CES 2008, że zamierza zrezygnować z wydawania filmów w HD DVD (pisaliśmy o tym w tekście "Warner porzuca HD DVD - przełom w "wojnie formatów"). Wydarzenie to było poważnym ciosem dla "obozu HD DVD" - choćby dlatego, że Blu-ray zyskał znaczną przewagę w zakresie oferty filmowej. Obecnie w tym formacie wydawane są filmy 6 wielkich koncernów filmowych (oprócz Warnera są to Disney, Fox, Lionsgate, MGM oraz Sony). Po stronie HD DVD pozostali się tylko 3 giganci - Paramount Pictures, Universal Studios oraz Weinstein Company (do firmy tej należy m.in. studio Dimension Films).

Przedstawiciele Netflix oświadczyli, że rozwój sytuacji na rynku wideo HD jest dla nich jasnym sygnałem, że "wojnę formatów" wygrywa Blu-ray. W związku z tym firma zamierza wycofać z oferty wydawnictwa HD DVD. Wiadomo już, że cały proces przeprowadzony zostanie stopniowo - Netflix nie będzie już kupował nowych filmów na HD DVD, ale wciąż będzie oferował klientom te, które firma kupiła wcześniej. Ostatecznie filmy w tym formacie powinny zniknąć z oferty wypożyczalni z końcem bieżącego roku.