Kolejna sprawa

Komisja Europejska prowadzi postępowanie, mające wyjaśnić, czy Microsoft nie narusza przepisów antymonopolowych obowiązujących w Unii Europejskiej.

Po uznaniu Microsoftu przez amerykański wymiar sprawiedliwości za firmę stosującą nieuczciwe praktyki wobec konkurencji, Komisja Europejska postanowiła sprawdzić, czy gigant z Redmond nie narusza europejskich przepisów antymonopolowych. Oficjalnie komisja wstrzymuje się z komentarzami dotyczącymi wydanego przez amerykański sąd oświadczenia, gdyż z zasady instytucja ta nie komentuje postanowień instancji prawnych innych krajów.

„Dotychczas wpłynęły do nas dwie skargi – jeden wniosek złożył konkurent Microsoftu z branży oprogramowania, drugi wpłynął od jednego z producentów komputerów. Tymi sprawami właśnie się zajmujemy” – powiedział jeden z członków Komisji Europejskiej.

Analitycy sądzą, że Europa na razie przyjmie bierną postawę wyczekując na rozwiązanie kwestii firmy Billa Gatesa za oceanem. John Frank, prawnik Microsoftu, potwierdził, że postanowienia amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości będą realizowane przez firmę globalnie, a nie tylko w USA.

Więcej informacji: www.idg.net