Kolejna szansa dla komputera

Pecet doskonale nadaje się do roli centrum domowej rozrywki, także w zakresie audio i wideo. Udowodniła to firma Creative, prezentując zestaw DVD Encore 12x iNFRA z kartą dxr3, napędem DVD x12 i pilotem zdalnego sterowania.


Najwięksi producenci akcesoriów komputerowych w ostatnich miesiącach wzmogli wysiłki zmierzające do przekonania klientów, że pecet doskonale nadaje się na centrum domowej rozrywki, także w zakresie audio i wideo.

Napęd DVD i dekoder sprzętowy MPEG-2 zapewniają płynne odtwarzanie filmów

Napęd DVD i dekoder sprzętowy MPEG-2 zapewniają płynne odtwarzanie filmów

Najbardziej konsekwentnie realizuje swoją strategię w tym zakresie Creative Labs. Ostatnie urządzenia tego producenta wyraźnie pokazują, że firma chciałaby pozyskać również takich klientów, którzy do niedawna twierdzili, że interesuje ich wyłącznie stacjonarny sprzęt audiowizualny.

Ewolucja, akt I

Każdy, kto korzystał z programowych dekoderów MPEG-2 (takich jak PowerDVD lub WinDVD) doskonale wie, że nawet w przypadku szybkiego procesora i dobrej karty graficznej uzyskiwany efekt daleki jest od ideału. Dotyczy to zarówno jakości dekompresji, jak i płynności odtwarzania. Dlatego jeśli chcemy wykorzystać komputer do odtwarzania DVD, warto wyposażyć go w zestaw ze sprzętowym odtwarzaczem DVD.

Mieliśmy okazję przyjrzeć się bliżej najnowszej propozycji CreativeŐa. Wielu użytkowników na pewno doskonale pamięta serię PC-DVD Encore. Pierwszy taki zestaw z kartą dxr2 i napędem DVD x2 pojawił się już kilka lat temu. Potem kartę dxr2 zamieniono na dxr3, a napędy regularnie wymieniano na szybsze.

Dane

DVD Encore 12x iNFRA

napęd DVD-ROM i karta dekodująca MPEG-2

SB Live! Platinum 5.1

karta dźwiękowa z dekoderem Dolby Digital

Producent

Creative Labs www.creative.com

Informacje

Creative Labs

ul. Bzowa 21

02-708 Warszawa

tel. (022) 8530266

www.creative.pl

Nie inaczej jest i teraz. W zestawie PC-DVD Encore 12x iNFRA znajduje się karta dxr3, czyli sprzętowy dekoder MPEG-2, oraz napęd DVD x12. Tym razem jednak nowości jest znacznie więcej. Producent, po wielu naciskach ze strony użytkowników, dołączył do zestawu pilota zdalnego sterowania.

Zacznijmy jednak od dekodera MPEG-2. Jest to doskonale sprawdzona i dopracowana konstrukcja, przy czym pod względem budowy praktycznie nie różni się od swojego jedynego konkurenta, dekodera RealMagic Hollywood. Sygnał wideo wyprowadzany jest przez wyjście S-Video, natomiast dźwięk, w postaci zakodowanej, przez wyjście SPDIF (typu RCA). Jeśli chcemy oglądać filmy DVD na monitorze komputera, wówczas należy dekoder połączyć specjalnym kablem z kartą graficzną.

Do obrazu uzyskiwanego z dekodera dxr3 nie mamy najmniejszych zastrzeżeń, zwłaszcza jeśli korzystamy z telewizora. Jest on ostry, klarowny i bez zniekształceń. Nieco gorzej obraz wygląda na monitorze komputera, ale wynika to ze specyfiki połączenia pomiędzy dekoderem a kartą graficzną.

Dla miłośnika kina przyspieszenie działania napędu DVD nie ma praktycznie żadnego znaczenia - filmy i tak odczytywane są z prędkością x1. Dla porządku powiedzmy jednak, że napęd w testach osiągnął średnią odczytu x8,1, co pozwoliło mu bez problemu zmieścić się wśród innych urządzeń w swojej klasie. Kłopotu nie sprawia również nieco wyższe od średniej obciążenie procesora, wynoszące 11 procent.