Kolejna wersja Ethernetu coraz bliżej

IEEE (a konkretnie HSSG; Higher Speed Study Group) pracuje cały czas nad nową wersją Ethernetu i w przyszłym tygodniu poczyni kolejny ważny krok, spotykając się pierwszy raz w nowej formule.

IEEE zaaprobowała w grudniu 2007 r. prośbę HSSG o przejście do kolejnej fazy uzgadniania standardu. Wiąże się to z tym, że HSSG przyjmuje teraz nazwę IEEE 40Gb/s and 100Gb/s Ethernet Task Force i będzie uzgadniać szczegóły techniczne standardu, któremu przypisano symbol 802.3ba. Tu ważna uwaga - proszę nie mylić standardu 802.3ba ze standardem 802.3ab (standard zaaprobowany osiem lat temu, opisujący połączenia Gigabit Ethernet oparte na okablowaniu miedzianym; 1000Base-T).

HSSG prowadziło w zeszłym roku ożywioną dyskusję, starając się uzgodnić z jaką szybkością będzie pracować kolejna wersja technologii Ethernet. Po długich i czasami bardzo burzliwych obradach postanowiono, że będzie to Ethernet pracujący zarówno z szybkością 40 Gb/s, jak i 100 Gb/s (pisaliśmy o tym tutaj). Stąd tak długa nazwa - IEEE 40Gb/s and 100Gb/s Ethernet Task Force.

Zobacz również:

  • Najlepsze transmitery sieciowe [RANKING 2021]

HSSG postanowiło - połączenia Ethernet 100 Gb/s będą stosowane w szkielecie sieci internet oraz będą używane do agregowania wolniejszych połączeń, a połączenia Ethernet 40 Gb/s będą obsługiwać serwery oraz systemy pamięci masowych. Przyszłotygodniowe spotkanie grupy IEEE 40Gb/s and 100Gb/s Ethernet Task Force odbędzie się w Portland (Oregon, USA).