Kolejne kłopoty Microsoftu

Microsoft prawdopodobnie stanie wkrótce przed sądem, oskarżony o naruszenie patentu, wykorzystywanego w systemach Windows 95/96 i w Internet Explorerze.

Sędzia federalny James B. Zabel wydał niedawno opinię prawną, w sprawie której niewielka firma Eolas Technologies wytoczyła proces Microsoftowi. Oskarża ona potentata systemów operacyjnych o świadome naruszenie patentu, należącego do powoda. Opatentowane rozwiązanie jest ponoć bezprawnie wykorzystywane w systemach operacyjnych Windows 95 i 98, a także w przeglądarce Internet Explorer.

Decyzja sędziego, który uznał, że Microsoft rzeczywiście mógł naruszyć prawa powoda, otwiera możliwość dochodzenia roszczeń na drodze sądowej, o co firma Eolas zamierza wystąpić. Prawnik powoda powiedział, że jego klient będzie się domagał wysokiego odszkodowania za poniesione straty i zaprzestania sprzedaży produktów, wykorzystujących opatentowane technologie. Rzecznik Microsoftu, Jim Cullinan, powiedział, że reprezentowana przez niego firma powstrzyma się od komentarzy.