Kolejne miliony Fuji

Japoński koncern fotograficzny Fujifilm wprowadza na rynek nowy aparat cyfrowy, mogący rejestrować obraz z rozdzielczością przeszło 6 milionów pikseli. Cyfrowa lustrzanka - Fujifilm FinePix S2 Pro została wyposażona w najnowszej, trzeciej już generacji matrycę Super CCD.

Japoński koncern fotograficzny Fujifilm wprowadza na rynek nowy aparat cyfrowy, mogący rejestrować obraz z rozdzielczością przeszło 6 milionów pikseli. Cyfrowa lustrzanka - Fujifilm FinePix S2 Pro została wyposażona w najnowszej, trzeciej już generacji matrycę Super CCD.

Przypominamy, że tego typu matryca jest nieco innym rodzajem sensora przeznaczonego do rejestracji obrazu. Super CCD różni się od klasycznego elementu CCD kształtem poszczególnych komórek przechwytujących światło. Są oktagonalne (zwykle stosuje się prostokątne) i zdaniem producenta potrafią zarejestrować obraz lepszej jakości.

Fujifilm, rozwijając technologię cyfrową, proponuje zapis obrazu cyfrowego o maksymalnej wielkości 3024x2016 punktów, co pozwala na wykonanie odbitek lub wydruk o wielkości 17x25,6 cm w rozdzielczości 300 dpi (bez interpolacji). Takie osiągnięcie technologiczne właściwie zrównuje możliwości cyfrówki i aparatów tradycyjnych, zapisujących obraz na niskoczułym materiale fotochemicznym (mowa tu o aparatach małoobrazkowych, wykorzystujących film 35 mm).

FinePix S2 Pro jest następcą długo już obecnego na rynku modelu FinePix S1 Pro. To lustrzanka z wymiennym obiektywem, zbudowana na korpusie tradycyjnego aparatu, Nikona F80. W związku z tym do S2 (i do S1) pasują z mocowaniem nikonowskim. FinePix S2 Pro został przystosowany do pracy w trudnych warunkach oświetleniowych - najwyższa czułość wynosi aż 1600 ISO. Komunikacja z komputerem odbywa się na dwa sposoby - za pomocą łącza USB oraz bardzo szybkiego FireWire. Bankiem pamięci mogą być zarówno karty SmartMedia, CompactFlash (typ I i II), jak i dysk IBM MicroDrive. Możliwości tej powinny jednak zaspokoić apetyty zawodowców.

Kolejnymi nowościami Fujifilm są dwa inne modele cyfrówek - zaawansowany kompakt oznaczony symbolem S602 Zoom oraz kieszonkowy F601 Zoom.

Obudowa pierwszego z nich została dobrze wyprofilowana, co jest istotne dla osób, które używają aparatu często. FinePix S602 wyposażono w obiektyw o dużym, bo sześciokrotnym współczynniku powiększania i jasności F2.8-3.1.

Pracuje on w zakresie ogniskowych 35-210 mm (licząc w standardzie optyki małoobrazkowej). Sercem cyfrówki jest matryca (Super CCD III) o rozdzielczości tylko nieco ponad 3 miliony pikseli, co w porównaniu z innymi rynkowymi nowościami jest osiągnięciem niewielkim (standardem stają się matryce 4-megapikselowe). Aparat dysponuje wieloma funkcjami, które mogą być przydatne zaawansowanemu amatorowi fotografii lub nawet profesjonaliście. Kolejna nowość Fujifilm, kontynuujący linię aparatów kieszonkowych model F601 Zoom, to maleńka cyfrówka z 3-megapikselową matrycą i trzykrotnym zoomem, zakresem ogniskowych 36-108 mm i jasności F2.8-F4.5. Aparat współpracuje z kartami pamięci typu SmartMedia.