Kolejne nowości Windows 7 przedstawione na WinHEC

Microsoft ujawnił kilka nowych informacji odnośnie następcy Visty - Windows 7, podczas trwającej właśnie w Los Angeles konferencji WinHEC (Windows Hardware Engineering Conference).

O przyspieszonym czasie uruchamiania systemu na dyskach SSD pisaliśmy wczoraj. Nie jest to oczywiście jedyna nowość w Windows 7. Ulepszenia nowego systemu obejmują także m.in. zmiany w module drukarek i sprzętu, optymalizacji czasu pracy na baterii czy usprawnienia połączeń internetowych w urządzeniach mobilnych.

W jednym z pokazów demo Microsoft pokazał uruchamiający się Windows 7, który wystartował o wiele szybciej niż Windows Vista. Możliwe to było dzięki funkcjom uruchamiania usług na żądanie oraz równoległemu ładowaniu sterowników dla urządzeń. We wcześniejszych wersjach Windows usługi uruchamiane są wraz ze startem OSu.

Adresowanie pamięci we wcześniejszych edycjach Windows odbywało się w sposób liniowy. Od tej pory ilość używanej pamięci znajduje się ciągle na tym samym poziomie, jedynie karta grafiki może zarządzać własną pamięcią wideo.

Praca na baterii także uległa wydłużeniu. Pokaz dwóch identycznych komputerów, jednego z Windows 7, a drugiego pracującego pod kontrolą Windows Vista przedstawia zalety pierwszego z systemów, jeśli weźmiemy pod uwagę zużycie energii przez sprzęt. Polecenie PowerCFG zyskało nowy przełącznik /energy, który pozwala wygenerować raport HTML pokazujący urządzenia zużywające baterię w czasie hibernacji, wstrzymania.

Standardowy menedżer urządzeń, znany z Visty został wzbogacony o nową funkcjonalność, moduł Devices and Printers, który skupia w jednym miejscu opcje związane z interakcją ze wszystkimi urządzeniami w komputerze i podłączanymi do niego. Dzięki nowemu modułowi szybko przejrzysz pliki na dysku przenośnym czy zmienisz ustawienia sprzętu. Wbudowany kreator nowego sprzętu pozwala szybko podłączyć dodatkowe urządzenia do komputera. Ikony sprzętu w Devices and Printers są przedstawione w realistyczne sposób, co ułatwia odnalezienie danego urządzenia.

Kolejna nowość, moduł Device Stage umożliwia lepszą interakcję i synchronizację z urządzeniami podłączanymi do komputera. Po podpięciu nowego sprzętu uruchomiony zostanie kreator, który pozwoli Ci lepiej zapoznać się z właściwościami urządzenia mobilnego i w pełni umożliwi Ci wykorzystać funkcjonalność sprzętu.

Nowy kreator połączeń zawiera ulepszony moduł umożliwiający prostsze podłączanie się do sieci Internet przy użyciu modemów telefonicznych. Funkcja dostępna jest z poziomu panelu Available Networks.

Menu Start, Windows Taskbar oraz Windows Explorer gotowe są na technologię Windows Touch, która pozwala użytkownikowi na interakcję z komputerem przy użyciu dotyku. Implementacja kolejnej technologii - MultiTouch, wprowadzi użytkownika w nową erę doznań, dzięki możliwościom obracania, przybliżania i oddalania elementów na pulpicie.

System Windows 7 posiada wparcie dla nowych formatów audio/wideo, m.in. DivX, XVID, x264 czy innych popularnych kodeków. Jeśli materiał, który chcemy odtworzyć nie znajdzie w systemie odpowiedniego kodeku, to Windows 7 go przekonwertuje.

Microsoft zapowiedział także, iż pierwszej bety systemu spodziewać się należy na początku 2009 roku. Natomiast wersje Release Candidate oraz RTM powinny być gotowe w czwartym kwartale przyszłego roku. Producenci OEM biorący udział w testach beta mogą zapraszać do udziału od teraz swoich klientów.


Zobacz również