Kolejne podejście XGI do taniej grafiki

XGI firma założona przez byłych inżynierów firm SiS i Trident kolejny raz próbuje zdobyć przychylność rynku tanim układem graficznym serii Volari. Po nieudanych próbach z wcześniejszymi procesorami, przyszła kolej na nowość - Volari 8300.

Volari 8300 jest procesorem przeznaczonym do współpracy z interfejsem graficznym PCI Express. Układ składa się z 40 mln tranzystorów i wyposażony jest w dwa potoki renderingu z dwiema jednostkami teksturowania. Procesor współpracuje z 64-bitowym kontrolerem pamięci i może obsługiwać wyświetlacze CRT, DVI oraz wyjście telewizyjne. Wykonano go w technologii 0,13 mikrona, a taktowany jest z częstotliwością 350 MHz. Procesor jest zgodny z DirectX 9 i modelem cieniowania 2.0.

Przeznaczeniem układu mają być systemy mobilne i najtańsze komputery. Zużycie energii ma sięgać jedynie 7,5 W (maksymalnie), a jako pamięć wykorzystywana może być pamięć operacyjna komputera. Atutem procesora mają być funkcje sprzętowego wsparcia dekodowania wideo i poprawy jakości obrazu.


Zobacz również