Kolejne pozwy przeciw AOL

Przeciwko dostawcy usług internetowych America Online wpłynęły dwa kolejne pozwy, zarzucające wersji 5.0 programu AOL wprowadzanie w komputerach użytkowników zmian, utrudniających połączenia z konkurencyjnymi dostawcami.

Przeciwko dostawcy usług internetowych America Online wpłynęły dwa kolejne pozwy, zarzucające wersji 5.0 programu AOL wprowadzanie w komputerach użytkowników zmian utrudniających czy wręcz uniemożliwiających połączenia z konkurencyjnymi dostawcami. Najnowsze pozwy zostały złożone we wtorek w stanie Oregon i w środę w New Jersey. Wcześniej podobne trafiły do sądów w Waszyngtonie, Arizonie, Wirginii, Kolorado i Ohio. W pozwie złożonym w Wirginii zawarte jest żądanie odszkodowania w wysokości 8 mld USD.

Zarzuty są podobne we wszystkich przypadkach. AOL nie poinformowało klientów, że zainstalowanie AOL 5.0 wprowadzi zmiany w systemie operacyjnym komputera i spowoduje trudności w łączeniu się z sieciami konkurencyjnych dostawców Internetu - jak twierdzą przedstawiciele firmy prawniczej Hagens Berman, prowadzącej cztery ze spraw. "AOL 5.0 obiecywał 500 darmowych godzin szybkiego dostępu do Internetu. W praktyce okazało się, że usunięcie programu jest prawie niemożliwe" - mówi Steve Berman. - "Klienci stają się zakładnikami AOL".

Przedstawiciele America Online na razie odmawiają komentarzy. W przeszłości zaprzeczali wszelkim oskarżeniom utrzymując, że AOL 5.0 powstał zgodnie z życzeniami klientów, aby zapewnić im bezproblemowy dostęp do Internetu. Firma utrzymuje, że wszyscy użytkownicy mogą skorzystać z centrum pomocy AOL w celu przeprowadzenia dowolnych zmian w ustawieniach systemu.