Kolejne 'torrentowe' bastiony padają

Amerykańskie Federalne Biuro Śledze we współpracy z służbami celnymi doprowadziło do zamknięcia popularnego serwisu EliteTorrents.org, oferującego odnośniki do plików dostępnych w sieci BitTorrent. W tym samym czasie decyzję o zamknięciu serwisu podjęli twórcy witryny Bit-ance.net.

Agenci FBI przeprowadzili przeszukania w mieszkaniach 10 osób, prowadzących serwis http://EliteTorrents.org i przejęli serwer, na którym umieszczona była strona. Z podanych przez Biuro danych wynika, ze serwis miał ok. 130 tys. stałych użytkowników i oferował blisko 18 tys. odnośników do nielegalnych materiałów, które pobrano w sumie 2,1 mln razy.

Nie schowacie się przed nami...

Tak w tej chwili wygląda strona główna EliteTorrents.org.

Tak w tej chwili wygląda strona główna EliteTorrents.org.

"Naszym celem jest powstrzymywanie nielegalnych działań tak szybko, jak to tylko możliwe, by zapobiec ponoszeniu przez ofiary przestępstw znaczących strat finansowych. Ta akcja jest sygnałem ostrzegawczym dla wszystkich zajmujących się tym nielegalnym procederem - nowoczesna technologia nie umożliwi wam schowania się przed wymiarem sprawiedliwości" - mówi jeden z prokuratorów.

Obecnie na stronie głównej serwisu możemy znaleźć jedynie informację, że został on zamknięty przez FBI, a także ostrzeżenie, że udostępnianie w Internecie materiałów chronionych prawem autorskim jest przestępstwem.

Bit-ance.net - dobrowolne zejście ze sceny

Z własnej woli działalność zakończył z kolei serwis http://bit-ance.net (choć oczywiste jest, że wpływ na decyzję miała trwająca od miesięcy 'nagonka' na serwisy 'torrentowe'). Serwis miał ok. 24 tys. zarejestrowanych użytkowników. Większość oferowanych przez niego odnośników umożliwiała pobierania filmów.

Administratorzy serwisu poinformowali, że na razie funkcjonował będzie jego kanał IRC i zapowiedzieli, że nie planują ponownego uruchamiania http://bit-ance.net . Zapewnili też, że baza zawierająca dane użytkowników została odpowiednio zabezpieczona.

Na stronie serwisu w chwili obecnej możemy już tylko znaleźć komunikat "Thanks for being a part of bit-ance.net, your data has disapeared and so have we..." (Dziękujemy, że współtworzyliście bit-ance.net, wasze dane zniknęły, tak, jak my...).


Zobacz również