Kolejny MS Office razem z Vienną?

Microsoft Office 2007 trafił na rynek zaledwie kilka tygodni temu, ale Microsoft już planuje kolejne wydanie tego pakietu. Z pierwszych zapowiedzi wynika, że powinno ono trafić na rynek w pierwszej połowie 2009 r. (podobnie jak następca Windows Vista - Vienna).

Koncern zamierza wydawać na rozwijanie technologii, które znajdą się w kolejnej wersji MS Office ok. 1 mld USD rocznie - czyli o 20% więcej, niż przeznaczono na Office'a 2007. Wiadomo już, że pierwsze wersji aplikacji wchodzących w skład pakietu już powstają - jest bardzo prawdopodobne, iż ich wewnętrzne testy zaczną się jeszcze w tym roku.

Warto przypomnieć, iż z przedstawionych kilka miesięcy temu oficjalnych zapowiedzi produktów Microsotu wynika, że pierwsza wersja beta kolejnego wydania MS Office ma być gotowa na pierwszą połowę 2008 r. Termin przygotowania i udostępnienie bety 3 to druga połowa roku 2008, zaś przewidywana data premiery gotowego produktu - pierwsze miesiące 2009 r.

Spośród nowości, które mają się znaleźć w MS Office, warto wymienić nowe mechanizmy wyszukiwania danych, rozbudowane narzędzia do zarządzania obiegiem dokumentów oraz poprawienie offline'owej funkcjonalności aplikacji korzystających z SharePoint Server.

Co ciekawe, następna wersja pakietu roboczo nazywana jest Office 14, a nie 13 (jak wynikałoby z chronologii) - Stephen Chapman z Microsoftu tłumaczy, iż "13" jest liczbą pechową, dlatego zdecydowano się na przeskoczenie do 14 (warto zaznaczyć, iż nie jest to jakaś niezwykła praktyka - na Zachodzie "13" jest nielubiana do tego stopnia, iż w wielu wieżowcach nie ma piętra nr 13 - po 12. od razu następuje 14.).