Kolejny atak robaka Conficker już 1 kwietnia?

Przedstawiciele spółki Computer Associates, firmy zajmującej się bezpieczeństwem komputerowym, informują że nowa wersja słynnego robaka Conficker uaktywni się 1 kwietnia.

O robaku znanym jako Downadup lub Conficker informowaliśmy wielokrotnie. Wykorzystuje on stary błąd w usłudze Windows Server w systemach Windows 2000, XP, Vista, Server 2003 i 2008. Jednak ostatnio specjaliści wykryli nowy wariant wirusa. W32.Downadup.C to moduł groźny dla systemów, które już zostały zainfekowane przez wcześniejszą wersję szkodnika. Bardziej agresywnie stara się zwalczać oprogramowanie antywirusowe oraz narzędzia wykorzystywane przez analityków zajmujących się bezpieczeństwem.

Zdaniem Dona DeBolt, przedstawiciela Computer Associates, nowa wersja robaka uaktywni się pierwszego kwietnia 2009 roku.

"1 kwietnia wirus zacznie generować około 50 tysięcy adresów URL dziennie. Wszystko po to, by nie można było się zorientować skąd szkodnik pobierze instrukcje dotyczące dalszego działania. Na razie niewiadomo jakie dokładnie będą kolejne polecenia, jednak można przypuszczać że chodzi o ściąganie większej ilości szkodliwych plików."

DeBolt przyznał również, że ma pewne hipotezy dotyczące tego skąd może pochodzić robak, jednak póki co nie chce ich zdradzać.

Zobacz także:

Symantec wykrył nową, agresywniejszą wersję robaka Downadup/Conficker

Rumuńscy informatycy znaleźli lek na robaka Conficker

FAQ: jak obronić komputer przed robakiem Downadup?