Kolejny build "Śnieżnej Pantery" w rękach deweloperów - główne zadanie: skupić się na 64-bitach

Apple udostępniło wybranym deweloperom kolejną kompilację systemu Mac OS X 10.6. Nowy build to przede wszystkim usprawnienia z zakresu wydajności i stabilności, ale firma z Cupertino opatrzyła system także pewną notatką, w której prosi testerów o opracowywanie i testowanie 64-bitowych rozszerzeń kernela.

Aspekt 64-bitów to jedna z najważniejszych nowości, które trafią do "Śnieżnej Pantery". Rozszerzenia kernela to nic innego, jak sterowniki niskopoziomowe, których zadaniem jest zapewnienie odpowiedniej zgodności oprogramowania ze sprzętem. Oczywiście Apple, wraz z systemem, udostępni odpowiednie drivery dla typowych urządzeń, ale te mniej popularne wymagają wsparcia firm trzecich. Dlatego firma z Cupertino poprosiła już deweloperów o przygotowywanie i testowanie nowych sterowników wraz z nowym kernelem.

64-bitowy Mac OS X 10.6 nie sprawia problemów z aplikacjami 32-bitowymi, ale nowe jądro wymaga odpowiednich rozszerzeń. 64-bitowe oprogramowanie nie będzie także w stanie uruchamiać 32-bitowych dodatków, a więc deweloperzy będą musieli odpowiednio zmienić ich kod.

Premiera systemu Mac OS X 10.6 przewidziana jest na wakacje br.

Warto przeczytać: artykuł "Śnieżna Pantera Apple'a w detalach"