Kolejny członek w rodzinie chipsetów Intela

W pierwszym kwartale 2006 roku Intel ma zamiar udostępnić niskobudżetową wersję chipsetu i945. Będzie ona nosiła oznaczenie 945GZ i - tak jak 945G - zostanie wyposażona w zintegrowany rdzeń graficzny. Jej docelową niszą mają być maszyny oparte o najtańsze procesory dwurdzeniowe.

Chipset 945GZ będzie wykorzystywał grafikę GMA 950 Intela. Właściciel płyty zbudowanej w oparciu o nowe kości będzie musiał pogodzić się z dość średnią wydajnością rdzenia graficznego albo... zmieni płytę główną. Intel nie przewiduje bowiem możliwości współpracy 945GZ z zewnętrzną kartą graficzną.

Nowy chipset ma obsługiwać jeden kanał pamięci DDR2 i FSB o częstotliwości maksymalnie 800 MHz. Ze względu na określone ograniczenia, układ przeznaczony będzie na rynek najtańszych maszyn, prawdopodobnie pracujących w oparciu o dwurdzeniowe Celerony (które mogą się w mniej więcej tym samym czasie pojawić).

Mimo że nowy chipset zmaterializował się w planach Intela niemal równocześnie z podpisaniem umów z Apple, na razie nie wiadomo, czy zostanie on wykorzystany do produkcji najtańszych Maców.


Zobacz również