Kolejny drapieżnik ze stajni AMD

Przedstawiciele koncernu Advanced Micro Devices zapowiedzieli wprowadzenie w przyszłym roku nowego modelu procesora, dedykowanego do tzw. ultraprzenośnych komputerów (UMPC). Na nazwę kodową wybrano miano, pod jakim znany jest jeden z żyjących w Ameryce Północnej drapieżników - "Bobcat" - czyli ryś amerykański.

W chwili obecnej produkcją mikroukładów x86 o niskim zapotrzebowaniu na energię dla urządzeń UMPC zajmują się dwie firmy, Intel i VIA. Henri Richard z AMD, którego opinię przytaczamy za serwisem XbitLabs, przyznaje, iż kalifornijski koncern zrozumiał wreszcie znaczenie komputerów tej klasy, czego efektem ma być właśnie przyszłoroczna premiera procesorów "Bobcat".

Jeden z takich komputerów UMPC - BlackDiamond SwitchBack PC - posłużył za cyfrową deskę rozdzielczą w unikatowym modelu motocykla firmy Orange County Chopper.

Niewiadomą pozostaje, w ile rdzeni zaopatrzony zostanie ów CPU i czy ostatecznie idea "Bobcata" nie przybierze formy układu typu system-on-chip.

Przypomnijmy, iż w połowie maja br. pojawiły się informacje o nowej platformie mobilnej AMD, która ma być odpowiedzią na "Santa Rosę" Intela. Producent nadał swojemu rozwiązaniu nazwę kodową "Puma". O tym, czy "Bobcat" pokaże pazury, przekonamy się - podobnie jak w przypadku "Pumy" - dopiero w przyszłym roku.