Kolejny gracz na rynku mikrodysków

Firma Western Digital w drugim kwartale 2005 roku zamierza wprowadzić do swojej oferty serię miniaturowych dysków twardych o średnicy 1 cala, przeznaczonych do różnych urządzeń przenośnych.

Miniaturowy dysk twardy Western Digital

Miniaturowy dysk twardy Western Digital

Pierwszy miniaturowy dysk twardy firmy Western Digital pojawi się na rynku w drugim kwartale 2005 roku. Talerze 1-calowego dysku obracać się będą z prędkością 3500 obr/min, zaś pojemność największego urządzenia z serii wyniesie 6 GB. Dysk twardy dostępny będzie w postaci karty w formacie CompactFlash II, co ułatwi jego zastosowanie w wielu urządzeniach przenośnych (odtwarzaczach MP3, PDA, aparatach i kamerach cyfrowych). Wyposażony zostanie w mechanizm zapobiegania przeskokom głowicy i zaawansowane funkcje oszczędzania energii.

"Rynek dysków twardych mniejszych niż 2,5 cala będzie się w najbliższej przyszłości gwałtownie rozwijał" - twierdzi John Monroe, wiceszef zespołu badawczego firmy Gartner. "O skali wzrostu tego segmentu rynku świadczyć może fakt, iż w 2003 roku wyprodukowano zaledwie 900 tys. 1-calowych dysków twardych, zaś w roku następnym już ponad 8 milionów tego typu nośników".

Więcej informacji: Western Digital


Zobacz również