Kolejny "iPod-killer"?

Do rąk użytkowników co chwila trafiają kolejne przenośne odtwarzacze multimedialne, pretendujące do miana pogromców iPoda. Tym razem prezentujemy Wam najnowszą pozycję w ofercie Creative'a, urządzenie Zen Vision:M.

"iPod-killers" to termin ukuty przez specjalistów ds. marketingu, a spopularyzowany w anglojęzycznej prasie branżowej. Wiele multimedialnych odtwarzaczy bywało tym mianem chrzczonych jeszcze przed zasadniczą premierą rynkową. Czy najnowsza propozycja Creative'a może skutecznie współzawodniczyć z produktem Apple'a o względy klientów?

Kolejny "iPod-killer"?

Odtwarzacz multimedialny Creative Zen Vision:M

Na pierwszy rzut oka Zen Vision:M przypomina nieco sławnego konkurenta ze znakiem Jabłka (mowa oczywiście o modelu iPod "video"). Urządzenie o wymiarach 104 x 62 x 18,9mm dysponuje kolorowym wyświetlaczem LCD o przekątnej 2,5 cala (51 x 39 mm), zdolnym do wyświetlania ponad 262 tysięcy barw. Producent wyposażył odtwarzacz w 30-gigabajtowy dysk twardy - jak pamiętamy, jest to jedna z dwóch oferowanych przez iPoda "video" pojemności.

Zobacz również:

  • Słuchawki Creative Zen Hybrid za darmo! Możesz je odebrać jednym kliknięciem
  • Najlepsze strony z legalną muzyką do pobrania za darmo

Duży dysk umożliwia przechowywanie muzyki, zdjęć bądź innych plików graficznych oraz filmów - Zen Vision:M obsługuje najpopularniejsze formaty zapisu multimediów, w tym MPEG-2, MPEG-4 Simple Profile (np. Xvid), WMV, Motion JPEG (wideo), JPEG, BMP, GIF, PNG, TIFF (grafika) oraz WMA (również z DRM), MP3 i WAV. Brak obsługi opracowanego przez Apple formatu audio AAC oraz obsługa formatów Microsoftu (WMV i WMA) to jedna z zasadniczych różnic między Zen Vision:M a iPodem.

Produkt Creative'a ma tę przewagę, że dysponuje wbudowanym odbiornikiem radiowym FM, który można zaprogramować na odbiór maksymalnie 32 stacji (audycje można nagrywać). Ciekawym rozwiązaniem wydaje się ochrona hasłem dostępu do danych przechowywanych na HDD urządzenia. Dodatkowo, odtwarzacz będzie sprzedawany z preinstalowanym "organizerem", w skład którego wchodzą kalendarz, lista zadań i kontaktów - można je będzie zsynchronizować z Microsoft Outlookiem - oraz muzyczny budzik.

Kolejny "iPod-killer"?

Zen Vision:M w dostępnych wersjach kolorystycznych

Technologia skalowania obrazu umożliwia zaś dostosowanie jakości filmu nagranego w wysokiej rozdzielczości do rozmiarów i możliwości 2,5-calowego ekranu odtwarzacza. Filmy przechowywane na dysku urządzenia można również odtwarzać na ekranie telewizora - przekaz sygnału wideo umożliwa wyjście TV-out. Przewód kompozytowy video-out należy jednak do akcesoriów opcjonalnych (nie ma go w podstawowym wyposażeniu), podobnie jak podstawka dokująca i kabel AV-out.

Odtwarzacz nie jest jeszcze dostępny w sprzedaży. Do chwili publikacji artykułu nie udało nam się ustalić jego ceny na polskim rynku, wiadomo natomiast że na zachodzie będzie kosztował ok. 329 dolarów.

Więcej informacji: Creative