Kolejny konkurent

Mało znana firma Transmeta ma zamiar konkurować z Intelem i AMD na rynku procesorów. Niedługo na rynku pojawi się jej procesor Crusoe, przeznaczony przede wszystkim dla urządzeń przenośnych.

Firma Transmeta zapowiada, iż 19 stycznia zaprezentuje zapowiadany już od jakiegoś czasu energooszczędny procesor, co prawda nie dorównujący wydajnością najnowszym produktom Intela czy AMD, ale oferujący moc obliczeniową z powodzeniem wystarczającą do obsługi większości programów dla PC. Procesor o nazwie Crusoe będzie mniejszy niż jego "rywale" i będzie zużywał zaledwie jedną dziesiątą energii, jaka jest potrzebna do zasilania konkurencyjnych układów. Transmeta ma nadzieję, że dzięki temu produkt zyska popularność na rynku urządzeń przenośnych. Procesory będą produkowane w zakładach IBM i pojawią się na rynku prawdopodobnie w drugim kwartale tego roku. W przedsięwzięcie "zamieszany" jest ponadto Linus Torvalds, twórca systemu Linux, oraz Dave Ditzel, były inżynier z Sun Microsystems. Krążą też pogłoski, że w procesie projektowania układu uczestniczyła Toshiba.

"Nasz chip stanowić będzie zupełnie nową jakość na rynku urządzeń mobilnych" - twierdzą przedstawiciele Transmety. Analitycy nie wróżą jednak procesorowi szybkiej kariery. Zazwyczaj musi minąć naprawdę wiele czasu od momentu stworzenia zupełnie nowego układu do jego zaadaptowania przez producentów komputerów.

Więcej informacji: www.pcworld.com