Kolejny następca DVD

Do trzech formatów (Blu-Ray, EVD, AOD) walczących o miano następcy DVD, dołączył właśnie kolejny konkurent - opracowany przez tajwańską firmę Opto-electronics & Systems Laboratories standard FVD (Finalized Versatile Disc). Nie wiadomo o nim na razie zbyt wiele - oprócz tego, że nowy format wykorzystywać ma technologię Microsoftu.

Prace prowadzone przez Opto-electronics & Systems Laboratories będzie wspierał również tajwański rząd. Nie poinformowano na razie, jaka będzie pojemność nośników nagrywanych w nowym standardzie, ani też jaki laser (czerwony czy niebieski) będzie służył do zapisywania danych. Wiadomo za to, że do kodowania materiałów wideo posłuży technologia opracowana przez Microsoft na potrzeby platformy Windows Media 9.

W tej chwili w walce o miano następcy formatu DVD starają się więc cztery standardy - oprócz FVD są to: wspierany m.in. przez Sony i Philipsa Blu-Ray, opracowany przez Toshibę i NECa format AOD (znany również jako HD-DVD) oraz wspierany przez chiński rząd EVD.


Zobacz również