Kolejny oręż w walce z piractwem w P2P?

Na jednym z amerykańskich uniwersytetów specjalny zespół badawczy skonstruował oprogramowanie, które głównym celem jest systematyczne wprowadzanie do sieci P2P ciężkich do rozpoznania, podrobionych wersji plików muzycznych.

Amerykańskie biuro patentowe przyznało w ostatnim czasie patent o oznaczeniu 6,732,180 profesorowi Johnowi Hale oraz doktorantowi Gavinowi Manes. Obydwaj oni wchodzą w skład specjalnego zespołu badawczego Uniwersytetu Tulsa w stanie Oklahoma, który skonstruował oprogramowanie mające na celu próbę ograniczenia muzycznego piractwa w sieciach P2P.

Oprogramowanie określane mianem 'Gnutellassassin', zdaniem rzecznika Uniwersytetu Tulsa, jest w stanie systematycznie zasypywać najpopularniejsze sieci P2P typu KaZaA, Gnutella czy BitTorrent alternatywnymi plikami, które pozornie wydają się być autentyczne. Po pobraniu takich plików okazuje się jednak, że zawierają one szumy, dźwięk w bardzo słabej jakości lub reklamy zachęcające użytkowników do legalnego nabycia utworu, którego poszukują.

Jak podkreśla profesor John Hale, jeden z twórców tego rozwiązania, nie jest ono zaprojektowane przeciwko sieciom P2P jako takim, tylko przeciw użytkownikom, którzy za ich pośrednictwem nielegalnie pobierają i udostępniają cyfrową muzykę. Z kolei inny członek ekipy badawczej uniwersytetu Tulsa - Gavin Manes, jest zdania, iż zaprojektowane przez nich oprogramowanie jest w stanie funkcjonować w różnych sieciach P2P z wykorzystaniem różnych klientów i protokołów komunikacyjnych.

Więcej informacji: http://www.osu-tulsa.okstate.edu