Kolejny otwarty kod od Sun'a

Firma Sun Microsystems kontynuując politykę otwierania kodu swoich produktów, udostępniła źródła systemu zarządzania tożsamościami (identity management system) na zasadach licencji open-source. OpenSSO (Open Web Single Sign-On) jest zestawem narzędzi, na bazie których można budować systemy autentykacji i zarządzania sesjami dla aplikacji sieciowych.

OpenSSO jest stworzone na bazie komercyjnego produktu Suna Java System Access Manager i jest udostępniony na zasadach zaaprobowanej przez OSI (lecz niekompatybilnej z GPL) licencji CDDL (Common Development and Distribution License).

Sun zastosował w tym przypadku podobne podejście jak przy produktach OpenOffice i StarOffice, to znaczy oprócz "otwartego" produktu, ma zamiar udostępniać komercyjną wersję Access Managera. Altualna wersja OpenSSO pochodzi z Java System Access Manager 7.0 i jest dostępna przez publiczny serwer CVS. Jeżeli jednak ktoś chce wprowadzić jakieś zmiany do udostępnionego kodu, musi podpisać z firmą Sun umowę, dającą jej między innymi pełne prawo do dokonanych zmian.

Więcej informacji można znaleźć na witrynie OpenSSO.