Kolejny proces Microsoftu?

Amerykański senator zarzuca Microsoftowi chęć monopolizacji rynku poprzez zintegrowanie dużej ilości aplikacji z systemem Windows XP.

Senator Charles Schumer z Nowego Jorku zarzuca firmie Microsoft kolejne posunięcie mające na celu monopolizację rynku komputerowego. Zwrócił się on do amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości z apelem o wszczęcie postępowania wyjaśniającego. Możliwy jest wiec kolejny proces sądowy o praktyki przeciw nieuczciwej konkurencji, których według senatora gigant dopuścił się po raz kolejny.

Schumer uważa, iż poprzez zintegrowanie dużej ilości aplikacji z nowym systemem operacyjnym Windows XP, koncern dąży do wyeliminowania z rynku innych firm. Wśród wymienianych programów są m.in. aplikacje do odtwarzania przekazów strumieniowych Windows Media Player oraz MSN Messenger (do natychmiastowej komunikacji poprzez sieć). Jak stwierdził zagrażają one firmie RealNetworks (producentowi odtwarzacza RealPlayer) oraz AOL (komunikatory AIM i ICQ). Schumer powołuje się przy tym na zainstalowanie kilka lat temu w systemach Windows przeglądarki Internet Explorer, co spowodowało prawie całkowity zanik korzystania z innych aplikacji tego typu. Było to także powodem procesu, który wytoczył Microsoftowi jego największy rywal w tej dziedzinie - Netscape Communications. Wtedy sąd przyznał rację Netscape i uznał Microsoft winnym prowadzenia nieuczciwej konkurencji. W związku z tym w nowych wersjach systemu przeglądarka internetowa nie będzie już nierozerwalnie połączona z systemem operacyjnym. Schumer uważa że taka samo powinno być z pozostałymi programami.

Zobacz również:

  • Kup tanio gry na Xbox One i Xbox Series X|S. Ponad 450 gier w promocji na Xbox Store
  • Windows 11 - co się zmieni w systemie? [24.05.2022]

Na razie jednak gigant z Redmond nie uznaje stawianych mu zarzutów. Senator wystosował bowiem w tej sprawie również list do szefa Microsoftu. Rzecznik firmy, Jim Dresler potwierdził fakt przyjęcia pisma, ale nie podał oficjalnej odpowiedzi firmy. Jack Krumholtz, dyrektor odpowiedzialny w koncernie za kontakty z władzami federalnymi stwierdził, iż: "Windows był zawsze tworzony jako platforma otwarta i każda firma może tworzyć działające pod nim swoje programy. Ewentualne zablokowanie wprowadzenia do sprzedaży Windows XP mogłoby wpłynąć negatywnie na rynek."