Kolejny rekord superkomputera IBM

Superkomputer firmy IBM pobił kolejny rekord wydajności. W środę Departament Energii w USA ogłosił, że system zainstalowany w Lawrence Livermore National Laboratory został rozbudowany o kolejne 16 modułów, dając ich w sumie 32. Testy wykazały, że spowodowało to prawie dwukrotny przyrost wydajności.

Na liście 500 najszybszych superkomputerów świata już od listopada zeszłego roku system ten zajmuje pierwsze miejsce, z wynikiem ponad 70 teraflopów. Obecny wynik to ponad 135 teraflopów. Ostatni, prawie dwukrotny, przyrost wydajności osiągnięto poprzez dodanie do systemu kolejnych 16 modułów, z których każdy wyposażony jest w 1024 dwurdzeniowe procesory - specjalną odmianę układów z serii Power. Maksymalna liczba takich modułów wynosi 64 i tyle właśnie ma zostać zamontowane do maja bieżącego roku. System ma być gotowy i pracować "pełną parą" już w lipcu. To końcowe rozszerzenie ma umożliwić osiągnięcie wydajności na poziomie 270 teraflopów.

Blue Gene powstał w roku 2000, jako projekt badawczy, mający na celu zbudowanie systemu, którego wydajność miała sięgnąć 1 petaflopa. Później IBM zaczął sprzedawać maszyny Blue Gene/L, za bagatela 2 miliony USD za jeden moduł oraz wypożyczać czas pracy na jednym ze swoich systemów (czytaj więcej w "Wynajmij superkomputer").


Zobacz również