Kolejny system operacyjny za darmo - FreeDOS

Po dwunastu latach od rozpoczęcia prac nad projektem i długim czasem obecności tylko wersji testowych, wreszcie ukazała się finalna, kompletna wersja systemu FreeDOS 1.0. Jest to darmowy system, kompatybilny z odchodzącym już chyba w niepamięć MS-DOS'em z komputerów PC.

Nasuwa się pytanie, do czego komuś potrzebny tak archaiczny system. A więc, można z jego pomocą uruchamiać działające jeszcze gdzieniegdzie oprogramowanie, które było napisane tylko i wyłącznie pod DOS'a (dotyczy to głównie rozmaitych programów działających w firmach), ale również miłośnicy pierwszych gier FPP mogą na nim uruchamiać takie perełki, jak Wolfenstein, czy Doom.

FreeDOS zawiera wsparcie dla system plików FAT32 oraz długich nazw, a także obsługuje pamięć EMS i XMS poprzez bardzo stabilne wersje EMM386 i HIMEM. Do dystrybucji dołączony jest także darmowy sterownik dla napędów CD-ROM. Póki co, dostępna jest podstawowa wersja FreeDOS'a w postaci bootowalnego obrazu ISO, zawierająca, oprócz samego systemu, zestaw niezbędnych narzędzi. Niedługo mają się pojawić także bardziej rozbudowane wersje.

FreeDOS jest dostępny jako wolne oprogramowanie i podobnie jak większość dołączonych do niego narzędzi jest objęty warunkami licencji GNU General Public License.

Program jest dostępny do pobrania na oficjalnej witrynie projektu.