Kolejny tani pecet

Firma Via Technologies zamierza jesienią tego roku wprowadzić do sprzedaży tanie komputery stacjonarne. Modele z serii Terra PC mają kosztować nie więcej niż 250 USD, przy czym w cenę komputera wliczony zostanie także monitor.

Prototyp komputera zostanie zaprezentowany podczas czerwcowych targów Computex. Jak łatwo się domyślić, nie będzie to komputer o nowoczesnych parametrach: producent zapowiada, że będzie on wyposażony w procesor taktowany zegarem o częstotliwości 1 GHz i 128 MB pamięci. Również dysk twardy ma oferować niewielką pojemność w stosunku do standardowo stosowanych dziś dysków.

Terra PC nie będzie zatem przeznaczony dla graczy - jego głównymi odbiorcami mają być przede wszystkim mieszkańcy krajów rozwijających się. Komputer będzie dostarczany z systemem operacyjnym Linux, jakkolwiek rozważana jest także jego dystrybucja ze starszymi wersjami systemu Windows. Zarówno system, jak i oprogramowanie mają być zainstalowane na układach pamięci flash, co podniesie bezpieczeństwo systemu, ale utrudni aktualizowanie oprogramowania.

Sprzedażą tanich pecetów zamują się także inne firmy, m. in. amerykańska sieć hipermarketów Wal-Mart, w której ofercie znajdują się modele w konfiguracjach: system Linux/procesor AMD Sempron/pamięć 128 MB (199 USD) oraz Windows/Intel (320 USD), w cenę nie wliczany jest jednak monitor. Gigant dystrybuuje także tanie laptopy - pisaliśmy o tym w tekście Notebooki za 1600 zł.

Więcej informacji: Via Technologies.


Zobacz również