Kolejny testowy Geronimo

Apache Foundation udostępniła kolejną wersję tworzonego na zasadach licencji open-source serwera aplikacji J2EE (Java 2 Enterprise Edition) Geronimo. Projekt jest coraz bardziej kompletny i miejmy nadzieję, że już niedługo będzie można zapoznać się z jego wersją finalną.

Póki co udostępniono kolejną wersję testową - Milestone 4 - która przynosi sporo znaczących nowości i poprawek. Zostały już ukończone prace nad wsparciem dla EJB (Enterprise Java Bean) oraz Web Serwisów. Obie te funkcjonalności są już kompletne. Dodano także wsparcie dla JSR-77, specyfikacji opisującej zarządzanie platformą J2EE oraz radykalnie zmieniono konfigurację zabezpieczeń.

Jeżeli chodzi o funkcje, których jeszcze brakuje Geronimo, to są to między innymi: webowa konsola do zarządzania serwerem, czy funkcja katalogu 'hot deployment' - prosty sposób instalacji aplikacji poprzez skopiowanie ich do odpowiedniego folderu. Kwestia zarządzania serwerem może być już niedługo rozwiązana, gdyż jak pisaliśmy niedawno w artykule "IBM będzie wspierał Geronimo", IBM podarował fundacji Apache kod takiej właśnie konsoli.

Pełny opis funkcjonalności już gotowej oraz tej, której jeszcze brakuje, możemy znaleźć tutaj.

W artykule "Apache Geronimo zgodny z J2EE 1.4!" pisaliśmy jakiś czas temu, że serwer pomyślnie przeszedł automatyczne testy zgodności z platformą J2EE 1.4. Proces certyfikacji na tym się nie kończy, ale pierwszy i chyba najważniejszy krok, ma już za sobą.

Pełne informacje o nowej wersji

Strona domowa projektu


Zobacz również