Kolekcja na jesień

Najnowsza oferta Canona składa się z mniej i bardziej awangardowych modeli drukarek, ale ogólna tendencja jest bardzo wyraźna. Wszystkie zaprezentowane modele drukują fotografie. W ofercie Canona to żadna nowość, ale tym razem nie skończyło się na modelach najdroższych, z sześciokolorowym zestawem fotograficznych atramentów.

Wręcz przeciwnie, nowe modele w większości drukują czterema kolorami z palety CMYK, i to na ogół głowicami znanymi już z poprzednich kolekcji. Nowinki wprowadzono w całkiem innych zakresach.

Należą do nich: druk bez marginesów, system dopasowania gamy kolorów aparatu i , szybka wersja 2.0 interfejsu USB. Przyspieszono drukowanie. Wraz z nowymi papierami wprowadzonymi przez Canona, do ich obsługi umieszczono w sterownikach odpowiednie opcje. Poza S200x, pozostałe modele sprzedaje się razem programem Adobe Photoshop Elements. Oprócz tego modele i320 i 550 otrzymały nowe szaty, a ten drugi - dokładniejszy przesuw karetki i w konsekwencji rozdzielczość 4800x1200 dpi, co pozwoliło Canonowi dołączyć do producentów sprzętu o tych dość kontrowersyjnych własnościach.

Wszystkie drukarki wyposażono w programową lub sprzętową obsługę systemu Exif Print. Zgodnie z nim do obrazu z aparatu fotograficznego dołącza się informacje o warunkach naświetlania, użycia lampy błyskowej i innych cechach zdjęcia. Na tej podstawie wykonuje się jego automatyczny retusz i dopasowuje różne gamy kolorów aparatu i drukarki. To samo można zrobić ręcznie w edytorze zdjęć, co jednak wymaga wiedzy i czasu. Obsługa sprzętowa tego systemu jest wmontowana w modele oznaczane literą D, razem z czytnikiem kart pamięci, gniazdem do odbioru danych bezpośrednio z , panelem do sterowania drukiem i opcjonalnie - wyświetlaczem ciekłokrystalicznym. Takie wyposażenie mają dwa najdroższe modele: sześciokolorowa S830D (starsza 820D nie obsługuje Exifa sprzętowo) i czterokolorowa S530D. W pozostałych drukarkach obsługa systemu Exif jest tylko programowa, za pomocą aplikacji Easy-PhotoPrint (do pobrania z witryny Canona).

W nowej serii zachowano systematykę z poprzedniej, a więc 200 to model z głowicą 720 dpi, 3xx mają 1200 dpi i kolorowe tusze w jednym pojemniku, w modelach 5xx tusze są już rozdzielone, a głowicę przystosowano do druku dwukierunkowego, 8xx jest zaś drukarką sześciokolorową ze specjalnie wyprofilowanymi końcówkami dysz.