Kolekcje, pakiety, metalowe pudła...

Puszki, pudełka, pakiety - w takich opakowaniach sprzedaje się nie tylko jedzenie, ale też filmy DVD. Srebrne krążki to po prostu obowiązujący rodzaj nośnika. Pełno ich w sklepach, wypożyczalniach i - w formie dodatków - nawet w plotkarskich czasopismach. Jak więc dogodzić wymagającemu miłośnikowi kina domowego? Dystrybutorzy znaleźli na to sposób. Specjalne, wzbogacone pakietowe wydania DVD.


Puszki, pudełka, pakiety - w takich opakowaniach sprzedaje się nie tylko jedzenie, ale też filmy DVD. Srebrne krążki to po prostu obowiązujący rodzaj nośnika. Pełno ich w sklepach, wypożyczalniach i - w formie dodatków - nawet w plotkarskich czasopismach. Jak więc dogodzić wymagającemu miłośnikowi kina domowego? Dystrybutorzy znaleźli na to sposób. Specjalne, wzbogacone pakietowe wydania DVD.

Pakiety pakietom nierówne. Najwyżej w hierarchii należy postawić bez wątpienia ekskluzywne wydania kolekcjonerskie, które poza zestawem kilku lub kilkunastu płyt z filmami i dodatkami (co już samo w sobie jest zazwyczaj wystarczającym powodem do zakupu) zawierają jeszcze "cośÓ: efektowne opakowanie lub gadżet związany z filmem. Nieco niżej w tym zestawieniu mieszczą się wydania typu "dzieła zebrane" albo "część I i II". Nie są one niczym innym jak umieszczonym w jednym pudełku kompletem krążków, które wcześniej ukazały się pojedynczo plus dodatki. Do tego dochodzą pakiety "znany film + krążek z nieznanymi dodatkami". Na dole tej piramidy znajdują się seriale telewizyjne, zazwyczaj połączone w opakowania po jednym lub dwa sezony.

Pakiety ponadto są przygotowywane przez dystrybutorów wg klucza "reżyserskiego", "aktorskiego" albo kolejnych części cyklu. Wszystko to tworzy bogatą ofertę dla wymagającego kinomana. Jest w czym wybierać, zarówno gdy za kryterium uznamy zawartość, jak i cenę.

Wydania kolekcjonerskie i pakiety to doskonały pomysł na prezent, warto więc przyjrzeć się, co dokładnie oferują dystrybutorzy.

Najnowsze, najbardziej pożądane

Bez wątpienia pakietowym przebojem sezonu przedświątecznego jest kolekcjonerska edycja DVD przygód Indiany Jonesa. To wydanie elektryzuje wielu fanów dobrego kina przygodowego: eleganckie pudełko zawiera trzy filmy o dzielnym archeologu-awanturniku, wszystkie zremasterowane dźwiękowo i wizyjnie oraz opatrzone certyfikatem THX. Czwarty krążek wchodzący w skład pakietu to wybór niepublikowanych dotąd materiałów dodatkowych, w większości reportaży i krótkich filmów dokumentujących pracę nad trylogią.

Innym hitem jesieni jest bez wątpienia zapowiadany na drugą połowę listopada kolekcjonerski box set z filmem "Władca Pierścieni: Dwie wieże". Druga część nakręconej z rozmachem trylogii według prozy Tolkiena w swej najokazalszej wersji DVD będzie dostępna aż na 5 krążkach! Co się na nich znajdzie? Przede wszystkim film w wersji rozszerzonej zawierającej ponad 30 minut nowych i rozbudowanych scen wybranych przez reżysera Petera Jacksona i wzbogaconych w nową ścieżkę muzyczną Howarda Shore'a. Resztę wypełniają liczne dodatki, dokumentujące wszelkie aspekty powstawania filmu. Do tego w pudełku zamieszczono: bonusową płytę mini DVD "The Evolution of Gollum" oraz figurkę jednego z najbardziej charakterystycznych i ciekawych bohaterów trylogii - Golluma. Tworzeniu tej postaci będzie poświęcona także dołączona książeczka. Wszystko za relatywnie niewysoką cenę ok. 240 zł. Dystrybutor przygotował też nieco skromniejsze 4-płytowe wydanie, pozbawione bonusowego krążka i figurki. Tu należy wysupłać ok. 200 zł.

Film w puszce

Kolekcje, pakiety, metalowe pudła...

Dekalog - pakiet rodzimej produkcji

O czym marzy każdy maniak kina akcji? Odpowiedź może być tylko jedna - o kolekcji filmów z agentem 007. To bez wątpienia jeden z najbardziej efektownych pakietów filmowych. Miłośnicy Jamesa Bonda otrzymują w metalowej, tłoczonej skrzyneczce 19 płyt DVD, zawierających kolejne części przygód agenta Jej Królewskiej Mości oraz związane z danym tytułem dodatki. Dystrybutor przygotował ostatnio także wydanie 20-płytowe, zawierające wszystkie filmy z Bondem, nakręcone w latach 1962-2002. Jakość techniczna filmów jest różna: pierwsze produkcje zawierają monofoniczną ścieżkę dźwiękową, późniejsze - DD 2.0, a tylko ostatnie są dostępne w wersji sześciokanałowej. Pewien niedosyt może powodować również brak polskiej wersji językowej w dodatkach.Jednak nie zmienia to faktu, że kuferek z Bondami to rzecz warta grzechu. I jednocześnie - kosztowna, bo kolekcja jest dostępna w cenie ok. 1200 zł.Metalowe pudełka nie są jednak zarezerwowane tylko dla wielkich przebojów kinowych. Warner Bros. Poland w tego typu opakowaniu oferuje mini-serial TV "Kompania braci", opowiadający historię amerykańskich żołnierzy z dywizji powietrznodesantowej, którzy wylądowali w Normandii, walczyli w bitwie o Ardeny i zdobyli Orle Gniazdo Hitlera w Berchtesgaden. Limitowane wydanie specjalne składa się z 6 krążków DVD, na których poza serialem znajdują się liczne dodatki.

Mniej efektowna, ale bez cienia wątpliwości warta uwagi jest kolekcja filmów z dorobku reżyserskiego Charlie'ego Chaplina. Krążki DVD można kupić oddzielnie, jak również jako jeden pakiet zawierający 19 lub 10 dysków. Poza filmami stanowiącymi klasykę komedii, na płytach są dostępne dotychczas niepublikowane dodatki, w tym niewykorzystane sceny filmowe oraz dokument "Charlie: Życie i twórczość Charlie'ego Chaplina".

Innym pakietem o skromnym wyglądzie, lecz o doniosłej zawartości jest kolekcja filmów Stanleya Kubricka. Na 9 krążkach znajdują się takie klasyki, jak "2001: Odyseja kosmiczna", "Mechaniczna pomarańcza" czy "Lśnienie". W sumie jest tu osiem dzieł wielkiego reżysera i film dokumentalny "Życie w obrazach", poświęcony jego twórczości. Wydanie w mało efektownym opakowaniu, ale dla prawdziwych koneserów warte uwagi.