Kolor dla dużych i małych

Canon wprowadził na rynek dwie nowe drukarki. Prostsza i tańsza oznaczona symbolem BJC-5100 drukuje na papierze o formacie A4. Wyższy model BJC-8500 przeznaczony jest dla bardziej wymagających odbiorców, o czym świadczy chociażby fakt, że drukuje również na papierze A3.

Canon wprowadził na rynek dwie nowe drukarki. Prostsza i tańsza oznaczona symbolem BJC-5100 drukuje na papierze o formacie A4. Wyższy model BJC-8500 przeznaczony jest dla bardziej wymagających odbiorców, o czym świadczy chociażby fakt, że drukuje również na papierze A3.

Kolor dla dużych i małych

Canon BJC-5100

Canon BJC-5100 przewidziany jest dla użytkowników domowych lub do niewielkich biur. Potrafi drukować z rozdzielczością 1440x720 dpi, pod warunkiem jednak, że korzystamy ze specjalnego, powlekanego papieru.

Według zapewnień producenta, maksymalna prędkość druku w przypadku czarno-białego tekstu dochodzi do 10 stron na minutę. Nasze testy nie potwierdziły jednak tej wartości. Przy ustawieniu najniższej dostępnej jakości, udało nam się w ciągu minuty wydrukować 5,5 strony.

W ciekawy sposób rozwiązano kwestię kałamarzy. Drukarka używa dwóch podajników. W pierwszym z nich znajdują się dwa naboje, jeden z atramentem czarnym, drugi z kolorowymi. W drugim zaś można umieścić albo duży nabój z czarnym tuszem, albo dodatkowy do druku fotorealistycznego.

Co do jakości czarno-białych wydruków tekstowych mieliśmy pewne zastrzeżenia. Nawet przy ustawieniu najlepszej jakości na krawędziach dostrzegalne są drobne schodki i delikatne rozmycie.

Wydruki z użyciem standardowego naboju kolorowego wypadły więcej niż zadowalająco. Wprawdzie przy dokładnych oględzinach widoczne są drobne punkty atramentu, to jednak wydrukowane zdjęcie, oglądane już z odległości jednego metra jest trudne do odróżnienia od oryginału. Nie widać żadnych śladów przejścia głowicy, co świadczy o dużej precyzji mechanizmu.

Kolor dla dużych i małych

Canon BJC-8500

Model BJC-8500 jest przeznaczony do zastosowań profesjonalnych, np. w studiach graficznych. Głównym założeniem producenta było zaprojektowanie takiej drukarki, która będzie się dobrze spisywała przy wydrukach kolorowych i trzeba przyznać, że cel ten udało się zrealizować.

Maksymalna rozdzielczość druku wynosi 1200x1200 dpi. Także w tym modelu znajdziemy dwa podajniki atramentu. W jednym z nich mieści się standardowy nabój kolorowy, w drugim zaś wymiennie nabój z atramentem czarnym bądź fotorealistycznym.

Przy użyciu tuszu fotorealistycznego i powlekanego papieru fotograficznego uzyskaliśmy wydruki wyjątkowo dobrej jakości. Kolory były doskonale nasycone, natomiast piksele stawały się widoczne dopiero przy użyciu szkła powiększającego. Przejścia głowicy nie są oczywiście dostrzegalne. Kolejną zaletą jest szybkość działania - wydrukowanie zdjęcia o formacie A4 zajęło mniej niż trzy minuty, podczas gdy model BJC-5100 na to samo zadanie potrzebował aż 8 minut.

Canon BJC-8500 nie jest przeznaczony do drukowania większej ilości tekstów. Wprawdzie litery były idealnie ostre na krawędziach, ale prędkość druku była niezadowalająca. Przy najszybszych ustawieniach udało nam się w ciągu minuty wydrukować niecałe 3 strony tekstu w formacie A4 (producent deklaruje, że maksymalna prędkość wynosi 5 stron na minutę).

Jak większość produktów, także Canon BJC-8500 nie jest bez wad. Jedną z najbardziej dokuczliwych jest nadmiernie długi czas osiągania stanu gotowości do druku. Generalnie, obsługa tego modelu jest znacznie bardziej skomplikowana niż poprzedniej z opisywanych drukarek.

Obydwie drukarki spełniają większość wymagań, jakie mogą postawić ich potencjalni użytkownicy, dlatego możemy je z czystym sumieniem polecić.