Kolor dla każdego

Dwie nowe drukarki Hewlett-Packard na pewno znajdą wielu odbiorców nie tylko ze względu na niską cenę.

Gdy zamykaliśmy bieżący numer PC World, w którym m.in. piszemy o drukarkach atramentowych (artykuł "Pokoloruj świat"), firma Hewlett-Packard wprowadziła na rynek dwie nowe drukarki.

Kolor dla każdego
Pierwsza z nich przeznaczona jest dla użytkowników początkujących. Zastąpi dobrze znany najtańszy w ofercie model DeskJet 420C. Podobnie jak poprzedniczka wykorzystuje zintegrowany podajnik i odbiornik kartek, ale, w odróżnieniu od niej, używa oddzielnych kałamarzy z czarnym i kolorowym atramentem (jednocześnie montowanych w drukarce). Dzięki temu użytkownicy będą mogli się cieszyć dobrą jakością czerni, również w druku kolorowym. Po raz pierwszy w najtańszej drukarce oferowanej przez Hewlett-Packard można będzie używać kałamarzy fotograficznych, pozwalających uzyskać doskonałą jakość obrazu na specjalnych papierach fotograficznych. DeskJet 610C wykorzystuje system dopasowywania kolorów ColorSmart II automatycznie dobierający kolory i rodzaj rastra w druku czarno-białym. Hewlett-Packard szacuje prędkość drukarki na 5 stron w trybie czarno-białym i 2,5 strony w kolorowym. Drukarka kosztuje 450 zł.

Drugim wprowadzonym na rynek urządzeniem jest model 815C, który zastąpi drukarkę DeskJet 720C. Drukarka ta przeznaczona jest dla bardziej wymagających użytkowników, szukających nie tylko dobrej jakości wydruków, ale i wysokiej wydajności urządzenia. Podobnie jak model DeskJet 610C wykorzystuje technologię dopasowywania kolorów Color Smart II, ale też ulepszony algorytm zwiększania jakości druku PhotoRet II, dzięki któremu możliwe jest umieszczenie do 16 kropel atramentu w jednym pikselu na siatce o rozdzielczości 600x600 dpi w trybie najlepszej jakości. Do tej pory w przypadku druku na foliach i papierze powlekanym siatkę miała rozdzielczość 300x300 dpi. Ulepszenie algorytmu Photoret II wpłynie na poprawę jakości druku oraz pozwoli uzyskać dużą jego prędkość przy zachowaniu doskonałej jakości. Prędkość druku szacowana jest na 7,5 strony w trybie czarno-białym i 5 stron w trybie kolorowym. Zastosowana procedura programowa zwana serwerem wydruku przyśpiesza wydruk pierwszej strony. Poza standardowym portem równoległym drukarkę wyposażono w port USB o zwiększonym transferze danych (umożliwiający też podłączenie Macintoshy wyposażonych w złącze USB). Model 815C może drukować na kartonie, pocztówkach, kopertach. W stosunku do modelu

Kolor dla każdego
DeskJet 880 nie ma możliwości druku plakatów i kilku stron na jednej kartce. Sterownik zawiera funkcje druku lustrzanego i dwustronnego. Jak podaje firma, ta drukarka jest znacznie cichsza od poprzedniczek. Kosztuje 1099 zł.

Obydwie drukarki doskonale uzupełniają ofertę firmy Hewlett-Packard na rynku tańszych produktów. Użytkownicy domowi, ceniący dobry serwis i markę, będą wreszcie mogli korzystać jednocześnie z dwóch kałamarzy i drukować na papierach fotograficznych. Osoby wymagające większej wydajności uzyskają dobre wydruki również na foliach i papierach powlekanych.