Kolor do pionu


Lexmark C530dn

Kolor do pionu

Lexmark C530dn

Jednak po przesunięciu części elementów na przednią ściankę zabrakło na niej miejsca na alternatywną ścieżkę papieru. Jest tylko jedna szuflada, i to mniejsza niż zwykle, na 350 kartek. Gramatura została ograniczona do 150 g/m2. Drukarka ma wbudowany dupleks, który jednak obraca kartki mało sprawnie. Niemniej jednak pod względem tempa pracy urządzenie zalicza się do czołówki i tylko drukowanie testu wektorowego trwa, dłużej niż powinno. Lexmark uzyskał drugą ocenę za jakość pracy głównie ze względu na bardzo dobre wyniki w prostszych tematach. W trudniejszych dał o sobie znać brak mechanizmów modulowania wiązki laserowej. Ekonomiczne wskaźniki ma bardzo podobne jak zwycięzca. Nieco niższej ocenie odpowiada nieco niższa cena przy bardzo podobnych kosztach eksploatacji.

Kolor do pionu

Ocena PCWK

Parametry:

    Nominalna szybkość kolor/mono 21/22 str./min

    Rozdzielczość 1200x1200 dpi

    Języki opisu strony PCL 5c,6/PostScript 3

    Porty USB 2.0, Ethernet

    Koszt strony mono/kolor 12/38 gr/str.

Informacje Lexmark

tel. 012 2901400,http://www.lexmark.pl

Cena 1900 zł

Procedura testowa

Test składa się z trzech etapów. W pierwszym analizujemy dane techniczne drukarek i oceniamy je z dwóch punktów widzenia, możliwości i ergonomii. W skład pierwszej oceny wchodzą punkty m.in. za rozdzielczość fizyczną i rozszerzoną, nominalną szybkość w czerni i kolorze, czas oczekiwania na pierwszą stronę, używane języki opisu strony, porty, zdolność do pracy w sieci i obsługiwane protokoły oraz cały zespół cech związanych z obsługą papieru: liczbę i pojemności podajników i odbiorników, możliwość drukowania obustronnego oraz za dopuszczalne gramatury nośników. W wypadku ergonomii punktujemy

liczbę i rodzaj sterowników do różnych systemów operacyjnych i ich lokalizację, możliwość osobnej wymiany bębna i toneru, zużycie energii, czas oczekiwania na pierwszą stronę, sygnalizatory i przyciski do sterowania drukarką, instrukcje, gwarancje, wagę, objętość i miejsce zajmowane na biurku itp.

Szybkość

W teście praktycznym oceniamy jakość i szybkość druku. Drukujemy: 10 stron pustych dla oceny możliwości napędu, 10 stron tekstu w czerni, kolejne 10 stron tekstu z kolorową grafiką, taki sam dokument w PDF - wszystkie z umiarkowaną jakością. W jakości najwyższej drukujemy po jednej stronie grafiki wektorowej utworzonej w Corelu, grafiki mieszanej zapisanej w PDF-ie i jedno wieloobiektowe zdjęcie. Większość wydruków wykorzystujemy zarówno do oceny jakości, jak i szybkości - w tym wypadku czas druku jest uwzględniony z wagą odpowiednio 1x1x4x2x2x1x1x1 (na pierwszym miejscu jest tekst, następnie grafika i na końcu tempo pracy w najwyższej jakości).

Jakość

Kolor do pionu

Parametry techniczne i wyniki testów kolorowych drukarek laserowych

Ocena jakości jest podzielona na kilka części. Druk i prosta grafika podlegają kryteriom sprzed kilku lat. Przede wszystkim chodzi o słynny laserowy połysk i druk dużych płaszczyzn bez niejednorodności. Poza tym sprawdzamy umiejętność druku w średniej jakości dokumentów bardziej skomplikowanych pod względem użycia kolorów. W teście zaawansowanym oceniamy przygotowanie drukarki do wykonywania trudniejszych zadań: odwzorowania półcieni i szczegółów (niewielkie czcionki, cienkie linie, i to zarówno w kolorach prostych, jak i tzw. pożeraczach rozdzielczości, wymagających wydrukowania mozaiki złożonej z wielu różnokolorowych punktów itd.). Testy kolorymetryczne mają sprawdzić gradację i wierność czerni, kolorów podstawowych i złożonych oraz balans szarości budowanej z tonerów kolorowych. Ocena jakości jest agregowana z ocen druku w czerni, grafiki prostej, złożonej, koloru, szczegółów i zdjęcia z wagami odpowiednio 5,2,2,1,1. Podobnie jak poprzednio, preferujemy w wagach prace najprostsze, najczęściej wykonywane w typowych zastosowaniach laserów kolorowych.

Werdykt

Kolor do pionu

Ocena końcowa

Na wynik testu składa się ocena za jakość z wagą podwójną i za szybkość z pojedynczą. Z kolei ta ocena wchodzi do sumarycznej z wagą potrójną razem z ocenami za ergonomię i możliwości z wagami pojedynczymi. Na opłacalność składa się ocena końcowa, cena drukarki i koszty druku strony. Oceny urządzeń są odnoszone do najlepszych wyników w poszczególnych próbach i skalowane w taki sposób, aby maksymalna ocena wynosiła 10 punktów. Ta zasada jest konsekwentnie utrzymana, od ocen szczegółowych po sumaryczne.