Kolor do pionu

Coraz więcej producentów monochromatycznych laserów oferuje modele w segmencie najtańszych. Drukarka za 400 zł przestała być wyjątkiem. W grupie dwukrotnie droższych coraz bardziej popularnym wyposażeniem stał się dupleks. Swoje ceny utrzymały urządzenia kierowane do małych grup użytkowników.


Coraz więcej producentów monochromatycznych laserów oferuje modele w segmencie najtańszych. Drukarka za 400 zł przestała być wyjątkiem. W grupie dwukrotnie droższych coraz bardziej popularnym wyposażeniem stał się dupleks. Swoje ceny utrzymały urządzenia kierowane do małych grup użytkowników.

Kolor do pionu

Opłacalność

Używanie koloru w druku laserowym nadal jest uważane za luksus. Swoje znaczenie ma większe zużycie toneru, ale największą przeszkodą w upowszechnieniu koloru jest cena bardziej skomplikowanego urządzenia, która musi znacznie przewyższać koszt równie szybko drukujących modeli monochromatycznych. Laserowo barwy można nakładać na dwa sposoby: po kolei, używając czterokrotnie tego samego lasera i bębna elektrofotograficznego dla każdej z barw podstawowych, sławnego CMYK, albo korzystając jednocześnie z czterech różnokolorowych kompletów. W pierwszym wypadku druk barwny trwa cztery razy dłużej niż monochromatyczny, w drugim - obu rodzajom trzeba poświęcić. Na dołączonej płycie znajdziesz pełną wersję procedury testowej i tabeli z danymi technicznymi testowanych urządzeń. Ranking TOP10 obejmuje także najlepsze modele, które wzięły udział w naszych wcześniejszych testach.

tyle samo czasu. Drukarka pierwszego rodzaju, nazywana czterofazową, jest prostsza i tańsza. Takie modele do niedawna brały na siebie wprowadzanie barwnego druku laserowego pod strzechy.

Szybszy kolor, wolniejsza czerń

Kolor do pionu

Ocena końcowa

Ta epoka właśnie dobiega końca. Coraz więcej producentów rezygnuje z rozwijania urządzeń czterofazowych na rzecz nowych, tanich mechanizmów jednobiegowych. Wśród nich dominują rozmaite pochodne konstrukcji z pionowym transportem papieru, opracowanej kilka lat temu przez Canona dla Hewlett-Packarda. Urządzenia z takim mechanizmem mają charakterystyczne proporcje, są wyższe od innych i zabierają mniej miejsca. Poza tym w celu wymiany naboju albo usunięcia zaklinowanego papieru obudowy otwierają się tylko z jednej, frontowej strony, dlatego drukarki mogą stać tuż obok innych urządzeń. Na drzwiach umieszczony jest pas transferowy, a w zasadniczej części drukarki - jeden nad drugim cztery zespoły bębnów zintegrowanych z zasobnikami na tonery. Po otwarciu drzwi łatwo można wymienić materiały eksploatacyjne. Taka aranżacja elementów ma też inne zalety. Łatwiejsze jest wbudowanie dupleksu. Mechanizm pionowy może być cichy, zwłaszcza że ciepło z fusera umieszczonego wysoko opuszcza obudowę bez pomocy wentylatora.

na na szym CD/DVD

Na dołączonej płycie znajdziesz pełną wersję procedury testowej i tabeli z danymi technicznymi testowanych urządzeń. Ranking TOP10 obejmuje także najlepsze modele, które wzięły udział w naszych wcześniejszych testach.

W mechanizmach pionowych są problemy z wytyczeniem prostej ścieżki, przydatnej do drukowania na grubszych nośnikach, która musiałaby się zaczynać gdzieś pod drukarką. Kartki pobierane z szuflady muszą być dostatecznie giętkie, stąd bierze się ograniczenie ich gramatury. Brakuje miejsca na alternatywny podajnik. Tylko jeden, szufladowy pojemnik jest nawet w najnowszej wersji tego mechanizmu, opracowanej przez Lexmarka. W akrobatyczny sposób udało się wmontować alternatywy w nieco starszych, Samsungu, Canonie i Xeroksie.

W konstrukcji Lexmarka przełamano inne tabu. Dotychczas w mechanizmach pionowych wykorzystywano tonery zintegrowane z bębnami, w Lexmarku rozdzielono te parę. Zasobniki z proszkiem zostały w nieruchomej części drukarki, a bębny wraz z laserem przeniosły się na wewnętrzną stronę drzwi. Dzięki temu obie części można wymieniać niezależnie.

Wielkie liczby

Modulowanie siły światła lasera w celu wygenerowania ładunków różnej wielkości, a w konsekwencji regulowania ilości toneru i wreszcie sterowania nasyceniem koloru nie jest technologią nową, ale do tej pory używaną głównie w droższych urządzeniach. Teraz zastosowano ją masowo w najtańszych, nie tylko w mechanizmach pionowych, ale też rewolwerowych i tandemowych. To stworzyło pretekst do wpisywania w rubryki "rozdzielczość" fantastycznych liczb w rodzaju 9600 dpi, co stwarza złudzenie poprawy jakości wystarczającej do wydrukowania zdjęcia. Tymczasem tą liczbą może być tylko 600 dpi z 4-bito-wą regulacją siły lasera (600x2V4=9600). Ekwiwalent niekoniecznie przydatny. W epoce globalizacji jedni produkują, a drudzy sprzedają pod swoją marką. Jednak wyniki testu świadczą o wyższości nowych, oryginalnych rozwiązań nad zapożyczeniami.

Xerox Phaser 6180N

Zwycięzca testu został wyposażony w nowy jednofazowy mechanizm pionowy, wyróżniający się bardzo krótką drogą papieru. Kartka wyjmowana z szuflady jest podnoszona do góry i na tej drodze pokrywana tonerem przenoszonym z bębnów elektrograficznych przez pas transmisyjny. W najwyższym punkcie tej drogi trafia do części utrwalającej i jeszcze gorąca opada na odbiornik. Zwykle takie mechanizmy mają kłopoty z grubszymi nośnikami, ale Xerox radzi sobie nawet z 220 g/m2 pod warunkiem podawania kartek do nietypowo umieszczonego podajnika, dostępnego dopiero po otwarciu przedniej ścianki urządzenia.

Zwiększona rozdzielczość

Kolor do pionu

Xerox Phaser 6180N

Drukarka ma jeden laser, ale obsługujący jednocześnie cztery zintegrowane zespoły bębna z tonerem do każdego z kolorów podstawowych. Na dodatek możliwa jest modulacja siły światła lasera, dlatego zgromadzony ładunek, a następnie ilość przyciągniętego toneru i w konsekwencji nasycenie koloru na papierze może się zmieniać w granicach 16: 1. Dzięki temu opcje symulowania koloru są podobne, jak w urządzeniach dysponujących dużo większą rozdzielczością niż 600 dpi Xeroksa. Te zalety potwierdziły się w teście. Tekst i grafika w trudnych kolorach wypadły najlepiej, do druku monochromatycznego trudno mieć zastrzeżenia poza bardzo drobnymi elementami rysunku, do których jest konieczna rzeczywista duża rozdzielczość. Jeśli do tych zalet dodać szybkie tempo druku, zbliżone do deklarowanego przez producenta, staje się jasne, dlaczego 6180N wygrał test ze sporą przewagą.

Rodzina zwycięzcy liczy tylko dwa modele, jest jeszcze wersja z wbudowanym dupleksem. Na liście opcji znajdziesz dodatkową pamięć, adapter Wi-Fi i dodatkowy podajnik. Łyżką dziegciu są tylko spore koszty eksploatacyjne.

Kolor do pionu

Ocena PCWK

Parametry:

    Nominalna szybkość mono/kolor 20/25 str./min

    Rozdzielczość 600x600 dpi

    Języki opisu strony PCL 6; PostScript 3

    Porty Ethernet, USB 2.0, LPT

    Koszt strony kolor/mono 10 /41gr/str.

Informacje Xerox Polska

tel. 022 8787800,http://www.xerox.pl

Cena 2299 zł